Desetimiliardové ztráty a pokles až o dvacet procent zaznamenalo v Česku stavebnictví v průběhu roku 2011. Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš přitom předpokládá, že se situace nezačne zlepšovat ani v roce 2012 .
Foto: Profimedia
Objem stavební produkce v ČR se od roku 2008 propadl asi o patnáct procent a zřejmě brzy dosáhne dvacetiprocentní hranice. To by znamenalo úbytek sto miliard korun ve finančním objemu stavebních prací za čtyři roky, uvádějí statistiky
„Navzdory Programovému prohlášení vlády ČR i Strategii konkurenceschopnosti ČR stát letos vyčlenil na rozvoj dopravní infrastruktury o pětatřicet miliard korun méně,“ sdělil Matyáš.
ČR se podle Matyáše stává dopravně logistickou periferií Evropy, klesá zaměstnanost nejen ve stavebnictví, ale i v návazném průmyslu a službách.
Nestavební náklady u velkých liniových staveb pohybují okolo třiceti procent z celkové ceny stavebního díla. To podle SPS ještě víc zatěžuje celý sektor. Například v září letošního roku se postavilo o skoro dvaačtyřicet procent méně bytů než za stejné období loňského roku. To stavebníky nutí dále přiškrcovat náklady a snižovat počet zaměstnanců.
„Klesá nejen počet dokončených, ale i zahájených bytů; i bytová výstavba se propadá,“ sdělil Matyáš. „Zatímco před čtyřmi roky jsme se přiblížili k 40 000 dokončených bytů ročně, teď bytovou výstavbu rdousí brutální přiškrcení stavebního spoření a dalších podpor, dost peněz nemají ani soukromí investoři. V Evropě jsme v počtu bytů na 1 000 obyvatel v poslední třetině, navíc mnohé z nich je třeba revitalizovat. Stát se také zavázal, že do roku 2020 vyhoví evropským požadavkům na snižování energetické náročnosti budov, ale tím se úřady vůbec nezabývají.“
Do roku 2012 stavebníci doufají ve zlepšení investorské přípravy a stabilizaci finančních trhů. Kdyby vývoj pokračoval tak jako doposud, obává se SPS, že by příští rok mohl pro stavebnictví být likvidační.