Výroba v pozemním stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, se ve srovnání se stejným loňským měsícem zvýšila o 2,1 procenta. Produkce inženýrského stavitelství, které tvoří z velké části dopravní infrastruktura, vzrostla meziročně o 21,9 procenta.
"Dopad epidemie zatím v datech za stavebnictví není patrný. Stavební produkce si v únoru udržela meziroční růst a tahounem bylo i nadále inženýrské stavitelství. Děkuji všem respondentům, kteří nám data i v současné nelehké situaci poskytli, a výsledky tak mohly být zpracovány v plném rozsahu," uvedla v tiskové zprávě vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Stavební úřady v únoru vydaly 6 353 stavebních povolení, což bylo meziročně o 4,2 procenta víc. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 25,4 miliardy korun, ve srovnání s loňským únorem klesla o 1,1 procenta.
Koronavirus zbrzdil přípravy linky D pražského metra. Stavět by mohlo až na podzim
Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 26,8 procenta na 3 228 bytů. Proti loňskému únoru přibylo i dokončených bytů, a to o 2,5 procenta na 3047.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se druhý měsíc tohoto roku meziročně zvýšil o 0,5 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 8,3 procenta.
Za pokles průmyslu mohou energie a strojírenství
K meziročnímu poklesu průmyslové výroby přispěly nejvíce výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu s poklesem o 7,5 procenta a výroba strojů a zařízení s poklesem o 7,6 procenta. Produkce naopak vzrostla například ve výrobě motorových vozidel o tři procenta, ve výrobě elektrických zařízení o 4,7 procenta a ve zpracování dřeva a výrobě dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků o 16 procent.
Ani do průmyslové výroby v únoru nicméně podle statistiků pandemie koronaviru ještě nijak výrazně nezasáhla.
"Výroba v průmyslových podnicích běžela bez výrazných omezení a odpovídala aktuální ekonomické situaci před vypuknutím pandemie," sdělil k únorové průmyslové produkci ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Tržby z průmyslové činnosti v únoru meziročně stouply o 0,5 procenta. Hodnota nových zakázek ale ve sledovaných odvětvích klesla o 3,1 procenta. Důvodem byl pokles zakázek ze zahraničí o 5,5 procenta. Nové tuzemské zakázky naopak vzrostly o 2,8 procenta.
Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se letos v únoru meziročně snížil o 2,4 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda pracovníků v průmyslu se oproti loňsku zvýšila o 6,8 procenta.