Menu Zavřít

Stay liquid

12. 8. 2013
Autor: Euro.cz

Karol Piovarcsy, Saxo Bank Šéf americké centrální banky Ben Bernanke prohlásil, že letošní pokles cen zlata zřejmě souvisí se zvýšenou důvěrou investorů v ekonomické oživení. Mnozí analytici ovšem dávají dvaadvacetiprocentní propad do souvislosti s vyjádřením představitelů Fedu, že politika kvantitativního uvolňování bude „zavinuta“. Jaké je vaše vysvětlení?

U každého investičního nástroje existuje množství faktorů, které ovlivňují jeho cenu. U zlata jde v současnosti o kombinaci zvýšené ekonomické důvěry v USA a náznaků, že Fed pozastaví stimulaci ekonomiky. Investoři proto přesouvají svůj kapitál zejména do akcií, které se podle tohoto scénáře stávají výnosnějšími. Cena 1200 dolarů za trojskou unci je klíčová, a dokud nebude výrazněji prolomena, očekáváme možný návrat na cenovou hladinu nad 1400 dolarů. Důvodem by mohla být stabilizace výprodejů a návrat nákupů asijských centrálních bank.

Čím si vysvětlujete, že vývoj v USA ovlivňuje ceny zlata, ačkoli podle World Gold Council se americký trh na fyzické poptávce po zlatě v letošním prvním čtvrtletí podílel pouze čtyřmi procenty?

Americký akciový trh je historicky největším lákadlem investičního kapitálu. Proto oživení ekonomiky USA vytváří prostor pro růst akcií, do nichž zejména institucionální investoři přesouvají kapitál. Tento odchod institucionálních investorů má v krátko- a střednědobém horizontu největší vliv na vývoj ceny zlata a ostatních komodit.

Největšími investory do fyzického zlata jsou dnes Čína a Indie, kde je velká část retailových investorů skálopevně přesvědčena, že v horizontu pěti let ceny zlata opět stoupnou…

Ano, asijské státy v čele s Indií jsou největšími spotřebiteli retailového zlata. Důvodem jsou zvyky a tradice a hlavně fakt, že v obou zemích neexistuje rozvinutý penzijní a sociální systém. Tamní investoři proto považují zlato a jiné drahé kovy za svůj dlouhodobý investiční kapitál. Největšími držiteli zlatých rezerv jsou přesto stále centrální banky, a to především v Evropské unii a Spojených státech.

Jakou váhu zlata a drahých kovů v portfoliu obecně byste doporučil českému investorovi, který si přeje investovat pět milionů korun? Je fyzické zlato v podobě slitků či mincí vůbec vhodné pro retail, nebo byste doporučil spíše zlaté ETF? Obecně platí, že investice do komodit jsou volatilnější a rizikovější v porovnání s akciemi nebo dluhopisy. Proto se doporučuje investice mezi pěti a patnácti procenty z celkového investičního kapitálu. Jelikož jsme svědky velkých výkyvů, doporučujeme klientům držet hlavně papírové nebo elektronické zlato, které mohou kdykoliv odprodat za podmínek mezibankovního trhu. U komodit, a tudíž i u zlata platí pravidlo: stay liquid.

bitcoin_skoleni

Čím si vysvětlujete, že Češi přišli investicím do zlata na chuť a objem obchodů i v letošním roce přes cenový výkyv roste, zatímco ze zlatých ETF nastal velký odliv prostředků?

Čeští investoři jsou většinou soukromníci a amatéři, přičemž ETF fondy přitahují zejména institucionální a profesionální klienty. Domnívám se, že za momentální situací stojí jistá míra nezkušenosti a také zamrzlý český akciový trh. Svou roli hraje samozřejmě i marketing a doporučení komoditních brokerů.

  • Našli jste v článku chybu?