Obrana Výměna pásových obrněnců BVP-2 pocházejících z roku 1987 vyjde obranu na 53 miliard korun. Zakázku bude řídit muž který se také narodil v roce 1987. Ministr Lubomír Metnar (za ANO) totiž řízením veškerého vyzbrojování od letošního 1. ledna pověřil Filipa Říhu. A ministrovo vyjádření dokazuje, že o žádného „udržovatele“ sekce nepůjde: „Od pana Říhy očekávám rychlé dokončení rozjetých akvizic a precizní postupy při zadávání nových zakázek.' Filip Říha tak bude vybírat dodavatele nových pásových obrněnců, s nímž se má smlouva podepsat letos v srpnu, s izraelskou vládou má zase vyjednat přímý nákup mobilních radarů za 2,9 miliardy korun bez DPH a čeká jej i licitace s nažhavenými výrobci vrtulníků, z nichž si předchozí vedení ministerstva obrany a bývalý náměstek pro vyzbrojování Daniel Koštoval udělali „dobrý den“.
Jestli tohle všechno Říha, který letos oslaví dvaatřicáté narozeniny, zvládne, zůstává nejasné. „Teďmě nejvíce zajímá, jak dlouho bude trvat přechodný stav a kdo přijde místo náměstka Koštovala. Toto místo je pod zákonem o státní službě, takže se nejvíc obávám zdlouhavého výběru a nejistoty,“ reaguje třeba Jana Černochová (ODS), šéfka sněmovního branného výboru.
Jenže i ze slov Lubomíra Metnara je zjevné, že s výběrem plnohodnotného náměstka nespěchá a pověřenému Říhovi věří. Ostatně informace o tendru na plnohodnotného náměstka se na webu ministerstva obrany do uzávěrky tohoto vydání týdeníku Euro vůbec neobjevily.
Sám Říha na dotazy neodpověděl, přestože o nich ví. Než v roce 2013 přišel na ministerstvo obrany, absolvoval studijní pobyt v evropském parlamentu a praxi na českém zastupitelském úřadě ve Vídni. Ve svém životopise uvádí, že v letech 2009 až 2012 působil v pražské advokátní kanceláři Valentová, Fifková, Švára. Tam si na něj vzpomínají jako na „lepší sekretářku“ -k žádným odborným věcem se prý nedostal.
Do čela vyzbrojovací sekce si jej Metnar vytáhl z resortního odboru dohledu nad akvizicemi, kde v poslední době šéfoval. 1