Více než dvě třetiny lidí trvale zastávají názor, že nezaměstnaní by měli dostávat jen tak malé dávky, aby byli nuceni si shánět práci. Z aktuálního průzkumu agentury STEM také vyplynulo, že současná úroveň podpor a sociálních dávek podle více než 60 procent Čechů dostatečně motivační není.
Foto: Profimedia.cz
V souladu s většinovým požadavkem, aby podpory v nezaměstnanosti byly nízké, také téměř dvě třetiny občanů nechtějí, aby se podpory v nezaměstnanosti zvyšovaly.
Názor na to, jak vysoké mají být dávky v nezaměstnanosti a jakou roli mají plnit, se v české populaci od konce minulého století v zásadě nemění. Výrazná většina (v současnosti 70 %) je pro to, aby dávky byly jen minimální a nutily nezaměstnaného, aby si sháněl práci všemi dostupnými způsoby (méně kvalifikovaná práce, rekvalifikace, přestěhování za prací apod.).
Současná hladina podpor a sociálních dávek, které v ČR nezaměstnaní dostávají, podle mínění velké většiny lidí (63 %) dostatečnou motivaci neznamená. Čtvrtina lidí je o tom přesvědčena zcela pevně, naopak desetina lidí je jednoznačně ujištěna, že současná podpora je natolik nízká, že nezaměstnané vede k tomu, aby intenzivně sháněli práci.
Úroveň podpor v nezaměstnanosti a sociálních dávek pro nezaměstnané byla dlouho považována za dostatečně motivující jen velmi malou částí, asi pětinou lidí. Zpřísnění podmínek pro nezaměstnané a zkrácení doby plateb za Topolánkovy vlády a obdobná snaha současné koalice jsou hodnoceny jako posílení motivace, i když se zdá, že jen přechodně.