Nikdo nemá zájem odvolat šéfa výkonného výboru
Diskuse, která se rozvinula poté, co vyšlo najevo, že šéf výkonného výboru FNM Jan Stiess informoval vybranou skupinu novinářů o další sanaci České spořitelny, vyvolala spekulace o jeho odvolání. U spekulací však zřejmě zůstane. Jediný, kdo by chtěl, aby se prezidium Fondu touto kauzou zabývalo, je opět sám Stiess.
Šéf FNM 7. října na snídani s novináři Mladé fronty Dnes, Práva a Hospodářských novin potvrdil, že stát uvažuje o vyvedení dalších ztrátových či špatných úvěrů z České spořitelny, a to za zhruba dvacet miliard korun. Následující den, kdy se informace objevila na stránkách těchto tří deníků, vyrostly kursy akcií peněžního ústavu o osm procent. Následně mnozí obchodníci kritizovali způsob zveřejnění zprávy o státní pomoci, kterou mohli někteří makléři přednostně využít k výhodným nákupům. Novináři totiž mívají ve zvyku žádat obchodníky a analytiky o komentáře k podobným významným skutečnostem, a tak se mohl některý z nich o záměru dozvědět dříve než ostatní. Nejen tomu, ale i příp adnému úmyslnému postoupení informací některým obchodníkům měl podle nich Stiess zabránit zveřejněním informace přes agentury.
Trestný čin to asi nebyl. Aféra dostala nový náboj 18. října. V ten den totiž přinesl týdeník Respekt článek, citující člena prezidia FNM Michala Tošovského (ODS), který měl říci, že celá záležitost je na odstoupení předsedy. Rovněž měl uvést, že se na tuto věc zeptá na příštím jednání nejvyššího orgánu fondu. Následující den Lidové noviny přinesly článek s jednoznačným titulkem: Prezidium FNM bude jednat o odvolání Stiesse. Ten přímo uvádí, že Tošovský v případě potvrzení údajů o nestandardním zveřejnění bude iniciovat Stiessovo odvolání. Dále tvrdí, že ve většině států by byl takový únik informací trestně stíhatelný.
O trestný čin však v tomto případě asi nemůže jít, a to ani u nás, ani v zahraničí. Důvod je prostý: trestné je zneužití či důvěrné poskytnutí informací, nikoliv jejich zveřejnění, byť třeba nestandardním a nešťastným způsobem. Stiess požádal o právní rozbor celé záležitosti známého advokáta Jiřího Teryngela. Ten obvinění ze zneužití důvěrných informací jednoznačně odmítá. V rozboru připomíná, že trestnost je podmíněna úmyslem obstarat jinému výhodu nebo prospěch a neoprávněným užitím informace, která do té doby není veřejně přístupná. Musí jít přitom o fakta, jejichž zveřejnění podstatně ovlivňuje rozhodování v obchodním styku. Je také nutné, aby někdo prokazatelně provedl operaci na organizovaném trh u s cennými papíry. „Tyto podmínky musí být splněny současně, chybí-li kterákoliv z nich, nemůže se jednat o trestný čin, uvádí rozbor.
Informace nebyly nové. Přestože o trestný čin s největší pravděpodobností nejde, otázkou zůstává, zda šéf fondu prostě nepochybil, když poskytl informaci jen určitému okruhu novinářů. „V první řadě jsem nepozval novináře, abych zveřejnil údaje o spořitelně, hájí se Stiess. „Snídaně byla zaměřena na úplně jiná témata. Martin Jašminský z Hospodářských novin se mě však na spořitelnu zeptal s tím, že má k dispozici materiál ministerstva financí. Kdybych jeho obsah popřel, vyslal bych tím velmi negativní signál ke strategickém u investorovi, říká Stiess.
Rovněž se hájí tím, že informace už měla média k dispozici den před snídaní. „Vždyť ministerstvo jejich únik samo potvrdilo, zdůrazňuje. Dodává, že restrukturalizace úvěrů se předpokládala i ve známém harmonogramu privatizace a samotnou částku zhruba dvaceti miliard musí ještě schválit vláda. Proto mu jím potvrzená informace nepřipadá jako zásadní. K námitc e, proč ji nepostoupil agenturám, uvádí: „Když jsem k záležitosti dodatečně vydal prohlášení, ČTK je vůbec nezveřejnila, a naopak zopakovala obsah článku z Lidových novin. Takže tato agentura zárukou včasné distribuce informací není. Nehle dě na to, že vždy existuje časová prodleva mezi zveřejněním informace před novináři a její distribucí agenturami.
Stiess chce odvolání projednat. Nejbližší jednání prezidia Fondu národního majetku by mělo proběhnout tento týden, 26. října.
Tošovského se minulý týden nepodařilo zastihnout a jeho spolupracovníci tvrdí, že se ke svému prohlášení pro Respekt už nechce vyjadřovat. Důvěrné zdroje z ministerstva financí týdeníku EURO potvrdily, že ve skutečnosti na prezidiu odvolání St iesse vůbec navrhnout nechce. Stejně tak se má k věci podle vysoce postaveného úředníka svého resortu stavět i ministr Mertlík. „Víme o tom, že média měla tuto informaci dřív, než o ní pan Stiess hovořil, potvrdil 20. října v Ho spodářských novinách mluvčí ministerstva L. Vacek.
Dva členové dozorčí rady FNM za ODS Oldřich Vojíř a Martin Kocourek v rozhovoru pro týdeník EURO rovněž potvrdili, že záležitost Tošovský -Stiess považují za nešťastnou. „Poté, co jsme se dozvěděli, jak to bylo doopravdy, Stiessovo odvolání nebudeme v žádném případě iniciovat, řekl Kocourek.
Stiess však říká, že hodlá celou věc na jednání prosadit sám. „Jestliže se objevil takový útok proti mé osobě, chci, aby o tom prezidium jednalo, a buďto mě odvolalo, nebo potvrdilo, že jsem nic neprovedl, uzavírá.