Menu Zavřít

Stiglitz navrhuje novou rezervní měnu

1. 12. 2006
Autor: Euro.cz

Dolar pod tlakem

bitcoin školení listopad 24

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz navrhl v Praze vytvoření globální rezervní měny. Bývalý hlavní ekonom Světové banky a poradce amerického prezidenta Billa Clintona minulý čtvrtek na Evropském kolokviu v české metropoli kritizoval současný rezervní systém, v němž hraje klíčovou roli americký dolar. Nová globální měna by neměla být národním platidlem žádného státu.
Stiglitz se obává dalšího poklesu důvěry v dolar, což by mohlo vést i k tomu, že se světové centrální banky začnou americké měny zbavovat. „V Asii se to již začíná dít,“ uvedl známý ekonom. Právě banky asijských zemí dnes patří k největším dolarovým investorům a brání výraznějšímu poklesu dnešní hlavní rezervní měny. Obětí současného systému jsou ovšem také samotné Spojené státy, protože vede k prohlubování amerického obchodního schodku. I když jsou Američané na úlohu dolaru hrdí, Stiglitz tvrdí, že nynější stav je pro USA nebezpečný. „Od nejbohatší země světa se vyžaduje, aby utrácela nad rámec svých možností, a udržovala tím globální prosperitu.“
Současný systém je nevýhodný také pro další státy. Rozvojové země půjčují Spojeným státům téměř tři miliardy dolarů denně a úroková míra je přitom nízká. Podle Stiglitze vlastně chudé země poskytují Americe zahraniční pomoc, která je vyšší než rozvojová pomoc, jež putuje opačným směrem z USA. Ekonom upozorňuje, že situace by se nezlepšila, ani kdyby se podařilo snížit obchodní přebytek Číny vůči Spojeným státům. Američané by pak nakupovali levný textil třeba v Kambodži nebo Bangladéši a přišli by o příliv financí z nejlidnatějšího státu světa. Globální nestabilita by se tím ještě zhoršila, přičemž americký obchodní schodek by zůstal pořád vysoký.
Situaci dále zhoršuje rozpočtový deficit současné vlády George Bushe, zatímco mnoho světových zemí se naučilo disciplinovaně hospodařit s veřejnými financemi. Stiglitz je přesvědčen, že Spojeným státům hrozí zpomalení hospodářského růstu. Především se ale obává globální krize. „Mnozí si myslí, že když jsme neměli velké problémy řadu let, stávají se krize věcí minulosti,“ upozornil Stiglitz. Připomíná však asijskou lekci z devadesátých let, kdy si „také mnozí mysleli, že jsou chráněni, a nebyli“.
Evropského kolokvia, jehož pořadateli byly skupina Pioneer Investments a Institut pro studia ekonomiky a zaměstnávání ISEO, se v Praze zúčastnili také dva další laureáti Nobelovy ceny James Heckman a Edward Prescott. Úvodní projev měl prezident Václav Klaus. (žiž)

  • Našli jste v článku chybu?