Menu Zavřít

ŠTIKA MÁ HLAD

2. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Americká společnost zajímající se o ČEZ má aktivity po celém světě.

O připravovanou privatizaci českého kolosu ČEZ projevila podle materiálu ministerstva průmyslu a obchodu nedávno zájem společnost AES Electric, sídlící ve Velké Británii (EURO 37/1999). Je součástí americké AES Corporation, která je největším energetickým podnikem na světě. Zájem o ČEZ na náš faxový dotaz přestavitel firmy AES Electric v britském Richmondu Michael Armstrong nepotvrdil ani nevyvrátil.

Nejnovější akvizice v Anglii. Zhruba před měsícem společnost AES Corporation oznámila, že dosáhla dohody s firmou National Power o převzetí elektrárny Drax Power Station za 1,875 miliardy GBP (přibližně 105 miliard Kč). Získala tak plně odsířenou uhelnou elektrárnu s instalovaným výkonem 3960 MW, která je největší svého druhu v západní Evropě. Vyrábí zhruba osm procent elektřiny v Anglii a Walesu. AES očekává, že proces převzetí bude dokončen v závěru letošního roku. Prezident společnosti AES Dennis W. Bakke označil akvizici za velké posílení pozice firmy ve Velké Británii, kde již firma disponuje několika elektrárenskými kapacitami, a uvedl, že firemní zkušenosti s odsiřováním a dalším čištěním unikajících plynů z uhelných elektráren jí umožní ještě rozšířit výrobní kapacity právě získané elektrárny Drax. Prohlásil, že zkušenosti s její koupí považuje firma za odrazový můstek k dalším akvizicím v Evropě, včetně středoevropských zemí.

V Maďarsku už je. Prvním krokem AES v elektroenergetice postkomunistických zemí byl její vstup do Maďarska, kde už vlastní tři elektrárny v Tiszaújvárosi na východě země. Letos na jaře pak AES oznámila, že si její pobočku - firmu AES Phoenix - vybrala maďarská energetická společnost MVM (Magyar Villamos Művek), aby v Tiszaújvárosi postavila a sama provozovala další elektrárnu, tentokrát na plyn, s kombinovaným cyklem o výkonu 190 MW. Její komerční provoz má začít v roce 2002. Plyn bude odebírat z blízkého plynovodu, který patří maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL. Elektřina má být prodávána MVM podle podmínek dvacetileté kupní smlouvy. Mark Fitzpatrick, viceprezident americké společnosti, nedávno před novináři řekl, že nová elektrárna, kterou pobočka AES Phoenix postaví a bude provozovat, výrazně rozšíří investice firmy v Maďarsku. Dosud tam americký energetický gigant vlastní kromě uvedených tří elektráren také dva uhelné doly. M. Fitzpatrick prohlásil, že Maďarsko je mezi středoevropskými zeměmi - pokud jde o restrukturalizaci energetiky - v přední linii.

Aktivity v Kazachstánu. Americká energetická hvězda se v posledních letech výrazně zaměřuje také na postsovětské republiky. Letos v červnu oznámila, že převzala kontrolu nad dvěma regionálními energetickými distribučními společnostmi v Kazachstánu. Podle dohody uzavřené s vládou získala v zemi kromě toho i dlouhodobě přístup do přenosové sítě, a tím také možnost dodávek proudu do Ruska, kam chce exportovat elektřinu z elektrárny Ekibastuz, kterou kontroluje. Dvě elektrárenské společnosti, které v červnu získala, vyrábějí a distribuují elektřinu na severovýchodě země, kde žije přibližně 2,8 milionu lidí (jejich přenosová síť tam pokrývá zhruba plochu odpovídající území Francie). Dosavadní přítomnost amerického obra v Kazachstánu se tak nyní po převzetí těchto dvou elektráren výrazně rozšiřuje. V zemi dosud kontroloval elektrárnu Ekibastuz o instalovaném výkonu 4000 megawattů, dále dvě vodní a čtyři elektrárny s kombinovaným cyklem (elektřina a teplo). Obchodní aktivity v Kazachstánu nedávno hodnotil prezident společnosti Dennis W. Bakke a zmínil přitom také její působnost v Ázerbájdžánu. Expanzi v tomto regionu označil jako důležitý krok v získávání zkušeností, které mohou využít v dalších postsovětských zemích.

AES CORPORATION

bitcoin školení listopad 24

Energetickou společnost založili v roce 1981 Roger Sant a Dennis Bakke, bývalí členové federálního ministerstva energetiky. Vznikla v době, kdy v USA byly vytvořeny po ropné krizi podmínky pro vstup malých energetických firem na trh. AES se pak rychle stala předním globálním nezávislým výrobcem elektřiny. Dnes disponuje více než stem elektráren, které dohromady produkují 32 tisíc MW elektřiny v sedmnácti zemích. Dodává elektřinu téměř čtrnácti milionům zákazníků. Na cestu expanze do zahraničí se dala v době, kdy ekologické iniciativy v USA začaly razantně protestovat proti stavbě nových elektráren. Zpočátku se podílela na distribučních energetických společnostech v Latinské a Jižní Americe. Tam vlastní, anebo má podíly ve třech v Brazílii, ve třech v Argentině a v jedné v Salvadoru. Má také několik elektráren v Číně a dalších asijských zemích a řadu aktivit také v Evropě včetně střední. Nejvýrazněji posílila svou pozici a rozšířila příjmy, když převzala v roce 1997 výrobce elektřiny a některé energetické projekty v Austrálii, Kanadě, Kolumbii, Dominikánské republice, Německu, Nizozemsku, na Tchaj-wanu a ve Velké Británii. V posledních třech letech ke svým úspěchům počítá také vstup do energetiky transformujících se postkomunistických ekonomik.

(tc)

  • Našli jste v článku chybu?