Menu Zavřít

Sto dní peněžního chaosu: Indii se konečně ulevuje

16. 2. 2017
Autor: Profimedia.cz

Přesně sto dní dnes uplynulo ode dne, na který Indové jen tak nezapomenou. Tamní vláda nečekaně rozhodla o zrušení dvou nejvyšších bankovek. Premiér Nárendra Módí, jenž rozhodnutí obhajoval bojem s korupcí a daňovými úniky, si byl dobře vědom, že se objeví potíže. A měl pravdu.

Rozhodnutí vyvolalo chaos a rozsáhlé protesty opozice. Lidé, kteří měli neplatné bankovky, si je mohli uložit na bankovních účtech do konce loňského roku. Ovšem každý, kdo přinesl velkou sumu peněz, se ocitl v hledáčku daňových úřadů. Na mnoha místech vypukl zmatek, když se miliony lidí snažily staré bankovky vyměnit. Ve frontách před bankami se často odehrávaly hádky a rvačky a na zajištění pořádku se podíleli i příslušníci polovojenských jednotek.

Více než tři měsíce od demonetizace hlásí indické ministerstvo financí úlevu. Nedostatek peněz v bankomatech je prý zažehnán a navýšen byl i limit pro výběr peněz. Zrušen má být úplně v polovině března.

Zrušené bankovky představovaly podle CNN asi 86 procent veškeré hotovosti v zemi. Pro lepší představu, je to zhruba jako kdyby Česká národní banka odvolala v podstatě všechny bankovky kromě stokorun. V celkové hodnotě pak Indie zrušila bankovky za neuvěřitelných více než pět bilionů korun, což je asi desetinásobek hodnoty českých bankovek v oběhu. Indie je navíc na platbách v hotovosti podstatně závislejší.

Indická demonetizace v číslech
8. listopadu rozhodla náhle Indie o zrušení dvou bankovek s nejvyšší nominální hodnotou
500 a 1000 rupií přestaly platit, v přepočtu se jedná asi o 180 a 360 korun
500 a 2000 rupií centrální banka natiskla nové bankovky, tentokrát až v hodnotě 720 korun
80 až 90 procent je podíl transakcí, které se v Indii odehrávají v hotovosti
20 procent HDP se odhaduje objem stínové ekonomiky

Indickou ekonomiku dlouhodobě poškozuje kultura takzvaných černých peněz, kdy podnikatelé používají hotovost, aby se vyhnuli placení daní. Sám Nárendra Módí zvítězil v roce 2014 ve volbách se sliby, že bude bojovat proti korupci a daňovým únikům. A v listopadu ujišťoval, že krátkodobé problémy, které zrušení bankovek vyvolá, vynahradí pozdější přínosy - méně korupce a daňových úniků, urychlení digitalizace ekonomiky a v důsledku toho lepší výkon ekonomiky a výběr daní.

Vláda doufá, že demonetizace přinese zpět do ekonomiky miliardy ukrytých peněz. Řada ekonomů však vidí v Módího plánu několik „much“. Jednak jde o to, že špinavé peníze nejsou jen ve formě hotovosti, ale spíše ve zlatě nebo na zahraničních účtech. Pak je tu také skutečnost, že lidé si tyhle peníze mohou vyměnit za nové a uniknout pozornosti daňových úřadů.

Bývalý hlavní ekonom Světové banky Kaushik Bas varoval, že „mnohem větší než přínosy bude celková škoda pro indickou ekonomiku“. Sama vláda přiznala, že krátkodobě došlo ke ztrátě pracovních míst a poklesu HDP. Zda dlouhodobé přínosy slibované vládou převáží, se teprve ukáže.


Nejbohatší Indové? Rodina se spíše stala pračkou na peníze

Indický Taj Mahal

Indická opozice tvrdí, že proces rušení bankovek byl nezvládnutý a uvrhl zemi do chaosu. Nové bankovky, které byly natištěny k nahrazení těch zrušených, mají menší velikost. Přes 200 tisíc bankomatů po celé Indii tomu muselo být uzpůsobeno. Demonetizace se mnoha Indům nelíbila a Módí si proti sobě poštval i dosud nakloněné skupiny, třeba drobné podnikatele. V zemi lze však nalézt i mnoho lidí, kteří zrušení peněz podporovalo a podporuje.

MM25_AI

Módí ve své politice ustupovat nehodlá. Ačkoli má mandát až do roku 2019, již letos mu voliči mohou dát najevo svůj názor ve volbách v jednotlivých indických státech. A demonetizace je v nich velkým tématem. Aktuálně se už volí v klíčovém a nejlidnatějším státě Uttarpradéš (výsledky však budou až v březnu), kde by neúspěch Módího podle politologů znamenal velkou porážku, uvádí britská BBC.

Král demonetizace
Některým Indům zrušení bankovek nahrálo do karet. Třeba byznysmen Vijay Shekhar Sharma si určitě stěžovat nemůže. Jeho společnost Paytm zprostředkovává platby přes aplikaci online (investovala do ní třeba i čínská Alibaba) a počet uživatelů téhle aplikace za tři měsíce po „listopadové revoluci“ vzrostl ze 125 na 185 milionů. Deník Washington Post ho kvůli tomu nazval „králem demonetizace“.

Sharma nechal po demonetizaci dát do novin reklamu, ve které pogratuloval premiérovi Módímu k „nejodvážnějšímu finančnímu kroku v historii nezávislé Indie“. Poštval tím však proti sobě opoziční politiky, kteří začali mluvit o jeho napojení na Módího.

Čtěte dále:

Chaos s penězi ve Venezuele končí. Nové bankovky jsou v oběhu

Nejbohatší Ind spustil bezplatný internet za 20 miliard dolarů

Bohaté Indy okouzlil „Uber v oblacích“. Za let v luxusu dají i 7,5 milionu

ilustrační foto

  • Našli jste v článku chybu?