Menu Zavřít

Sto metrů ke slávě

19. 8. 2010
Autor: profit

Sprint zaplnil stránky novin. Mohou za to dvě události. Po dvou letech prohrál rekordman Usain Bolt, pokořil ho Tyson Gay. A po trestu se na tartan vrátil dopingový hříšník Justin Gatlin. Tihle tři se ale už patrně nikdy na stejné dráze nepotkají.

Autor: ČTK

Jsou nejrychlejší na zemi. Při sprintu dosahují rychlosti až 44 kilometrů za hodinu, zhruba poloviční maximální rychlosti antilopy a třetinové geparda – nejrychlejšího tvora planety. Gepardí mládě mimochodem jeden z nich vlastní, světový rekordman Usain Bolt si ho loni koupil v Keni. Až do letošního srpna mu jeho čtyřnohý kolega nosil štěstí. Na mítinku ve švédském Stockholmu ale jamajského sprintera poprvé po dvou letech porazil jiný rychlík – Američan Tyson Gay. A to dokonce o celých 13 setin vteřiny. Zajímavé je, že to bylo podle všeho poslední letošní klání těchto dvou borců. Pár dní po prohře totiž Bolt prohlásil, že ho bolí záda a končí sezonu.

S větrem v zádech a steroidem v krvi Může se zdát, že nejkratší sprint v mužském podání je mezi ostatními atletickými disciplínami tak trochu svět sám pro sebe. Každý závod je ostře sledovanou podívanou, borci se před významným kláním hecují přes média, z těch nejrychlejších jsou bez jakýchkoli pochybností slavné celebrity. Běh na sto metrů je také možná jediným sportem, a to určitě v celosportovním měřítku, nejen v okruhu atletického oválu, jehož sledovanosti pramálo ubližují dopingové aféry. Vzpomínáte na famózní vítězství Kanaďana Bena Johnsona v roce 1988 na olympiádě v Soulu? Davy jásaly, všichni žasli nad tehdy nedostižným světovým rekordem 9,79 sekundy, aby vzápětí zírali na odhalení, že se jednalo o podvod. Dokonce o zatím největší dopingový případ v dějinách olympiády, tedy, abychom byli přesnější, o odhalený případ. Johnson tehdy běžel jak s raketovým pohonem v zádech, bohužel mu k nadlidskému výkonu pomáhal anabolický steroid stanozolol v krvi. Tretry na hřebíčku**

Je jasné, že Johnson nebyl a nebude jediným dopujícím sprinterem. Nejznámější případ z poslední doby představuje americký běžec Justin Gatlin. Olympijský vítěz z Atén a dvojnásobný mistr světa z roku 2005 byl suspendován před čtyřmi lety krátce poté, co časem 9,77 vyrovnal tehdejší světový rekord na stometrové trati. O historický zápis ho ale připravil nález zvýšené hodnoty mužského hormonu testosteronu.

Dopingový trest mu vypršel 24. července. Původně dostal doživotní distanc, ale spolupracoval při odhalování veliké dopingové aféry, ve které se vezly jiné atletické legendy, a rozsudek mu byl proto zmírněn na osm let, později dokonce na čtyři. Na začátku srpna se Gatlin po návratu zúčastnil prvních dvou závodů v Estonsku. Oba vyhrál, ten druhý uběhl za slušných 10,17 vteřiny.

Proč ale závodil zrovna v Estonsku před několika málo diváky, když se jinde běžela diamantová liga? Gatlin totiž může mít problémy najít závody, kde by mohl startovat. Sdružení Euromeetings, kam patří významná evropská klání, atlety s dopingovým škraloupem bojkotuje a Gatlina odmítá zvát. „Je to končené rozhodnutí. Nic osobního vůči Justinovi,“ říká Ian Stewart, člen exekutivy organizace.

bitcoin školení listopad 24

Dopujícímu Gatlinovi tak zbývají pouze menší mítinky, které po slavném jménu rády sáhnou. Je to pro ně obrovská reklama a možnost snadného výdělku na vstupném a reklamních a televizních právech.

K závodu, kde by se zase pěkně při společném startu sešli Bolt, Gay i Gatlin, patrně jen tak nedojde. Dobře je to pro pocit, že jednou načapanému dopujícímu Gatlinovi není tak úplně vše odpuštěno. Smůla možná pro fanoušky atletiky. Takový závod by totiž mohl stát za to.

  • Našli jste v článku chybu?