Menu Zavřít

Sto různých zájmů: Protest lékařů nemůže vyřešit to hlavní

1. 3. 2013
Autor: E15

Pod hlavičkou dnešního Dne zdraví lékařů se potkávají nespokojení odboráři z nemocnic s lékaři, kteří mají vlastní ambulance a jež trápí úplně jiné problémy. Celkově jsou protesty lékařské komory namířeny proti „nezodpovědným krokům vlády a ministerstva zdravotnictví“. Co to ale znamená?

Prezentované důvody protestu jsou rozmanité. Nově zavedené maximální dojezdové doby k lékaři připadají vedení lékařské komory příhlavní liš dlouhé. Úhrady pro ambulantní specialisty a platy lékařů v nemocnicích příliš nízké. Povinné elektronické recepty zbytečné a šikanózní. Léky prý jsou předražené a do zdravotnictví jde málo peněz ze státního rozpočtu.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek jako organizátor protestního dne říká, že cílem je „prokázat jednotu lékařského stavu takovým způsobem, aby si toho veřejnost všimla“.

Jenže hledání společných problémů, na kterých se lékaři sjednotí, prezentace dnešního protestu nepřipomíná. Organizátoři a podporovatelé protestu naopak vrší všechny bolesti, které v českém zdravotnictví vidí, i kdyby si měly odporovat.

Jednání lékařů se zdravotními pojišťovnami a ministerstvem zdravotnictví ovšem mezitím pokračují. Zdravotnictví na tom sice ekonomicky není dobře. Není ale na tom ani tak špatně, aby se jednotlivé strany v něm nemohly dohodnout. Podíl výdajů na zdravotnictví na HDP se snížil a celkové výdaje na zdravotnictví sice klesají už tři roky, ovšem po mnoha předešlých letech růstu jsou dvakrát tak vysoké než v roce 2000. Klesají hlavně státní a krajské dotace, částečně soukromé výdaje. Naproti tomu výdaje zdravotních pojišťoven neustále rostou.

Požadavek, aby stát zvýšil svoje platby z rozpočtu do zdravotního pojištění, určitě současná vláda nepřijme. Přesto může být protest úspěšný. Odpovědnost za potíže totiž nese podle protestujících ministr zdravotnictví Leoš Heger a vláda. „Je čas na změnu,“ říká Kubek. Tuto změnu sice nejspíš neurychlí, ale aspoň podpoří.

Bezpochyby jednotlivé lékaře, kteří výzvu k protestu vyslyší a do práce nepřijdou, trápí skutečné praktické problémy a obavy. V českém zdravotnictví jich je plno. S ryze politickou prezentací dnešního protestního dne mají ale společného jen málo.

Lékaři snad o smlouvy nepřijdou
Do poslední chvíle váhalo vedení Sdružení ambulantních specialistů s jasnou podporou protestu. Přestože se jednání s ministerstvem a zdravotními pojišťovnami vyvíjí dobře, k protestu se nakonec připojilo. „Jednání jsou nadějná, přísliby ale zatím nemáme písemně potvrzené,“ říká předseda sdružení Zorjan Jojko. Jedním z prvních důvodů protestu bylo riziko, že v roce 2016 ambulance lékařů přijdou bez jasných kritérií o smlouvy s pojišťovnami. Nyní se zdá, že se změny smluv mají týkat nanejvýš deseti procent z nich. Shoda se rýsuje i u úhrad pro internisty a přísných regulačních srážek.

Čtěte také:

FIN25

Lékaři musí myslet i na své zdraví, říkají odbory. Chystají stávku

Kolik dostane lékař zaplaceno? Rozhodovat chce ministr

  • Našli jste v článku chybu?