Energetika Desítky lobbistů si od minulého čtvrtka musejí hledat nový zdroj obživy. ČEZ oznámil, že ruší tendr na výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Spolu s tendrem tak zcela jistě skončí i ochota firem, které soutěžily o miliardový kontrakt, platit specialistům desítky milionů korun za propagaci svého dobrého jména a vychvalování předložené nabídky.
„Skončil kšeft století,“ pronesl s jistou nostalgií zaměstnanec jedné z postižených PR agentur. Nutno konstatovat, že o zrušení tendru jako o hotové věci se hovořilo v kuloárech již několik měsíců.
ČEZ tendr ukončil krátce poté, co vláda rozhodla, že neposkytne žádné garance na cenu elektřiny vyrobené v nově postavených blocích v Temelíně. Stavba bez takových záruk by přitom v době, kdy se megawatthodina silové elektřiny prodává na burze za méně než čtyřicet eur, byla ekonomickou sebevraždou. Jako o hranici rentability se mluví o sedmdesáti eurech za megawatthodinu. Místopředseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes konstatoval, že důvodů pro zrušení tendru postupně přibývalo. Dle informací týdeníku Euro ale ukončení tendru neznamená, že by se ČEZ výstavby dvou bloků v Temelíně zcela vzdal. Firma bude pokračovat v přípravných pracích, které pak v případě kladného rozhodnutí dostavbu Temelína urychlí. ČEZ již za přípravné práce a organizaci tendru utratil zhruba sto milionů korun. Firma se zaměří na zvýšení efektivity výroby v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín.
Obě firmy, které (po vyloučení francouzské Arevy) v tendru zůstaly, tedy rusko-české konsorcium MIR.1200 a americká společnost Westinghouse, zněly ve svých komentářích k ukončenému tendru poněkud lítostivě, současně s tím ale uvedly, že věří, že si v budoucnu o miliardový kontrakt ještě zasoutěží.