Český rozhlas (ČRo) v následujících měsících propustí nejméně sto z 1500 zaměstnanců. Důvodem je úspora personálních nákladů kvůli chystanému zvyšování platů i změna zákona o DPH.
Snížení počtu pracovních míst o tři procenta se nyní bude týkat všech divizí, dalších pět procent pak budou muset uspořit vybrané úseky, kterých se dosud personální změny týkaly jen minimálně. Například ze zpravodajství, ve kterém pracuje 323 lidí, by mělo odejít 20 až 25 zaměstnanců. Personální náklady tvoří 59 procent rozpočtu Českého rozhlasu. Na chystané propouštění upozornil web Seznam Zprávy.
Platy se mají zvýšit ve dvou vlnách. Díky uspořeným financím by mohli pracovníci divizí, kterých se bude týkat propouštění významněji, dostat přidáno na podzim. Plošné navýšení mezd pro všechny zaměstnance Českého rozhlasu je pak možné očekávat od ledna příštího roku. Průměrná mzda v ČRo byla loni 37 901 korun měsíčně.
„Český rozhlas přestává být z hlediska platů konkurenceschopný. Pokud chceme udržet kmenové zaměstnance a zároveň být schopní čelit situaci na trhu práce, musíme zajistit pracovníkům rozhlasu vyšší mzdy. Považoval bych za neodpovědné zatížit naše posluchače a českou veřejnost vyšším rozhlasovým poplatkem. Proto v současné době není jiné cesty než provést optimalizaci pracovních míst a ušetřené finance pak vrátit zpět do personálního rozpočtu,“ uvedl generální ředitel René Zavoral.
Likvidace novinářů v Česku? Stačí kontroly a diskreditace, tvrdí Holcová
Český rozhlas bude při personálních změnách podle Hošny postupovat v souladu s platnými zákony, podle platné kolektivní smlouvy s odborovou organizací a co nejcitlivěji. Všichni zaměstnanci, kteří budou z Českého rozhlasu odcházet, budou mít možnost uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru, a získat tak navíc dva průměrné měsíční výdělky nad rámec kolektivní smlouvy.
Dalším důvodem pro nutné vytvoření úspor je novela o DPH, připravovaná ministerstvem financí. Kvůli tomuto legislativnímu kroku by mohl Český rozhlas přijít ve svém ročním rozpočtu o částku kolem 120 milionů korun. V příštím roce tak bude podle Hošny pravděpodobně nutné peníze šetřit i v dalších personálních položkách, jako jsou honoráře nebo dohody o provedení práce či pracovní činnosti.
Propouštěním v rozhlasu by se měl ve čtvrtek zabývat na podnět Pirátů sněmovní volební výbor. Mají dorazit Zavoral a předsedkyně rady rozhlasu Hana Dohnálková. „Nechceme zasahovat do personální politiky ČRo, ale zároveň nechceme, aby se za změny schovávaly čistky nepohodlných, ale kvalitních zaměstnanců,“ uvedl Tomáš Martínek (Piráti).
Osobní náklady ČRo se pro letošek mají meziročně zvýšit o jedno procento na 983 milionů korun. Veřejnoprávní firma má letos hospodařit s náklady a výnosy 2,253 miliardy korun. Vyrovnaný rozpočet je o 16,7 milionu korun vyšší než loni.
Hlavním příjmem ČRo jsou koncesionářské poplatky. Letos zůstaly zachovány na 45 korun. Výběr koncesionářských poplatků by měl letos vzrůst o pět milionů korun na 2,075 miliardy korun.
Přečtěte si také: