Sílí obavy, zda vojáci včas zakoupí unikátní radiolokátor
Deset poslanců branně bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny se minulý týden odhodlalo k dosti neobvyklé akci. Odeslali dopis ministru obrany Vladimíru Vetchému, v němž žádají potvrzení, že Armáda České republiky letos skutečně koupí mobilní radiolokátor Komár 2 od firmy T.E.S.L.A. CZ.
„Jde o nestandardní postup, musíme si ovšem uvědomit, že je začátek prosince a tlačí nás čas, říká místopředseda výboru Miloš Titz (ČSSD). Spolu s výrobcem se bojí o to, zda se letos obchod opravdu podaří uzavřít. Příští rok totiž v ojsko čeká finačně náročný nákup letadel z Vodochod a na Komára by nemuselo být dost peněz. Jeho cena se podle prokuristy výrobce Martina Drahoše přibližuje jednomu stu milionů korun.
Je to unikát.
Podle výrobců i poslanců je Komár naprosto unikátním přístrojem. Radiolokátory, lidově radary, se podle své činnosti dělí na dvě skupiny. Přehledové radary kontrolují vzdušný prostor a přistávací navádějí letadla na přistání. Obě tyto funkce Komár plní a je navíc mobilní. Tím pádem se hodí pro budování improvizovaných letišť. Své využití by tak mohl najít například při různých misích NATO. „Uvedené zařízení nemá podle našich informací ve světě konkurenci, uvádí se v dopise poslanců.
Kořeny vývoje tohoto radaru sahají do dob existence bývalé Varšavské smlouvy. Vznikal na objednávku ze Sovětského svazu. Ministerstvo obrany v roce 1996 podepsalo s firmou HTT Tesla smlouvu o dalším vývoji Komára a jeho finanční podpoře ze strany státu. Výrobce, známý vlastnictvím radiolokátoru Tamara, jenž dokáže zaměřit i takzvaná neviditelná letadla, se však nyní nachází v konkursu. Kvůli jeho finančním potížím převzal již v roce 1998 výrobu a technickou dokumentaci podnik T.E.S.L.A. CZ. Ministerstvo s ním však dodnes neuzavřelo žádný kontrakt. Pardubický podnik může pouze vycházet ze záměru zahrnutého v letošním akvizičním plánu.
Stát už investoval.
Otázkou zůstává, proč se o záležitost tak intenzivně zajímají poslanci. Koneckonců, letos má armáda koupit jen jediný lokátor, o nákupu dalších šesti se uvažuje až v příštích letech. Místopředseda Titz hovoří o třech důvodech. Za prvé prostě požaduje naplnění akvizičního plánu. Za druhé argumentuje tím, že o deset Komárů má evidentní a potvrzený zájem Polsko, které ho ale určitě nekoupí, nebude-li tento radarový systém ve výzbroji české armády. Za třetí chce, aby naše republika měla co nabízet v takzvaných offsetových programech. Je známo, že náš zbrojní průmysl volá po offsetech, problémem ovšem je právě nedostatečná nabídka. Zařazení Komára do výzbroje Armády České republiky by mu jistě pomohlo k větší atraktivitě.
Příčiny však mohou být i jinde. Téměř vše, co Titz zmiňuje, má především prospět soukromé firmě, která výrobek přivedla na svět. Z hlediska armády by ale odstoupení od záměru vybavit se radary z Pardubic znamenalo také promrhání velkého m nožství peněz. Stát podle poslaneckého dopisu vynaložil na vývoj Komára zhruba 119 milionů korun, z toho přes šedesát milionů nenávratně. Jde o podílové financování ministerstva obrany, jež je zadavatelem úkolu. Ministerstvo průmyslu a ob chodu potom poskytlo firmě HTT Tesla bezúročnou půjčku ve výši přes šedesát milionů korun.
Tři poslanci nepodepsali.
Samotný dopis ministrovi podepisovali členové výboru pro obranu a bezpečnost na žádost místopředsedy Titze individuálně. Ten „neulovil pouze Miroslava Kalouska, Pavla Severu a Petra Nečase. Kalousek podle Titzových slov iniciativu odmítl, Severa je nemocen.
Nečas je podle vlastních slov pro, aby se poslanci záležitostí lokátoru Komár 2 zabývali, ovšem nelíbí se mu forma, kterou tento zájem vyjadřují. „Jde o nátlakovou akci a já se obávám, aby na jejím základě nevznikl precedent. Potom by se mohlo stát, že úředníci na ministerstvu budou objednávat materiál a služby podle počtu podpisů na takových materiálech, řekl týdeníku EURO.
Nečas podle svých slov o Komáru hovořil s ministrem obrany osobně. Ten mu sdělil, že vývoj kolem nákupu radiolokátoru pozorně sleduje a čeká na ukončení zkoušek u vojsk. Ty probíhají na letišti v Pardubicíc h a uzavřeny by měly být v těchto dnech.
Dopis, kterým nákup tohoto zařízení podpořilo deset poslanců sněmovny, mimo jiné nepřímo vyjadřuje přesvědčení, že průtahy nejsou způsobeny nedávným postavením sedmi důstojníků ze sekce zajišťující na ministerstvu nákup materiálu a služeb mimo službu. „Jsme přesvědčeni, že to zásadním způsobem neovlivnilo akceschopnost odboru vzdušných sil majetkové sekce, uvádí se v listu.