Nový prezident Spojených států Donald Trump vyvolal něco, o co rozhodně nestál. Homosexuálové se nahrnuli před svatební oltáře kvůli obavám, že se jejich sňatky stanou opět nelegální.
„Jsem si jistá, že jeho plánem to nebylo, ale tohle dostal jako dárek k inauguraci: všechny homosexuální páry se vezmou,“ svěřila se britskému listu The Guardian Alicia Verdierová, před volbami podporovatelka Hillary Clintonové. „Mám mnoho přátel, kteří se v posledních dvou měsících vzali,“ dodává.
Žádná oficiální data o sňatcích homosexuálů zatím nejsou k dispozici, o vyšší „poptávce“ ale hovoří řada lidí. „Slyšel jsem mnoho případů, kdy se s takovými sňatky začalo pospíchat,“ potvrzuje Stephen Peters, mluvčí Human Rights Campaign, největší neziskovky v USA věnující se právům gayů a lesbiček.
Spěch pramení z jedné skutečnosti: Donald Trump, pokud se nestane nic neočekávaného, stráví v Bílém domě přinejmenším další čtyři roky. A brzy po svém nástupu by měl zvolit nového soudce Nejvyššího soudu USA, s velkou pravděpodobností jeho volbou bude konzervativní soudce a odpůrce práv homosexuální menšiny. Později nejsou vyloučeny ani další jmenování, pokud někdo ze stávajících osmi soudců ve funkci skončí.
Právě Nejvyšší soud sňatky homosexuálů ve všech 50 amerických státech v roce 2015 povolil. Do té doby je 14 států stále zakazovaly. Trumpovo vítězství ve volbách vzbudilo v této menšině dojem, že rozhodnutí soudu bude mít jen krátkého trvání. „Vše, na co jsem mohla myslet, byla možnost, že s novým Nejvyšším soudem ztratíme právo se brát,“ popisuje Verdierová, co prožívala devátého listopadu, den po prezidentských volbách.
Přečtěte si:
Handicap na startu: Trump začne v úřadu jako nejméně oblíbený prezident
Šéfové firem kvůli Trumpovi mění rétoriku. Globalizaci střídá lokální výroba
Vydělával na lživých zprávách. Po Trumpově zvolení lituje
Jenže obavy homosexuálů mohou být značně přehnané. Bylo by totiž velice neobvyklé, kdyby Nejvyšší soud zrušil svůj výrok po tak krátké době. A čelil by kvůli tomu velkému tlaku veřejnosti.
„Velkou obavou homosexuálů po volbách bylo: ‚Je mé manželství v bezpečí a budu stále moci sňatek uzavřít?‘“ potvrzuje aktivistka Camilla Taylorová. „Ale dokonce ani skutečně konzervativní soudci se neradi vrací zpět, aby převraceli nedávná rozhodnutí,“ podotýká. I sám Trump prohlásil, že sňatky homosexuálů jsou „vyřízeny a smeteny ze stolu“. Celkově jsou však jeho názory (stejně jako v řadě dalších oblastí) na práva menšiny nejasné a nečitelné.
Přestože se zrušení možnosti uzavírat sňatky homosexuálové ve skutečnosti tolik obávat nemusí, za vlády Trumpa zřejmě nebudou mít na růžích ustláno. Navíc když Kongres ovládají republikáni, legislativa namířená proti homosexuální menšině (například ohledně diskriminace na pracovištích) bude mít relativně snadnou cestu.
Za vlády Obamy nic takového gayům a lesbičkám nehrozilo. Koneckonců mnoho ze zmíněných „uspěchaných sňatků“ mělo ještě další důvod – vzdát poctu odcházejícímu Baracku Obamovi. „Po tom všem, co udělal pro naši komunitu, svatba v roce 2016 – kdy byl stále prezidentem – pro nás mnoho znamená,“ vysvětluje Lee Winterhalter. Ten chtěl s partnerem sňatek uzavřít původně až letos, po výhře Trumpa ale termín změnil na loňské Vánoce.
Čtěte dále: