V Iowě se v pondělí rozhodovalo o 41 delegátech z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu demokratů budou volit prezidentského kandidáta strany. CNN ve svém propočtu uvedla, že Buttigieg má aktuálně 26,9 procenta iowských delegátů, Sanders 25,1 procenta, Warrenová 18,3 procenta a Biden 15,6 procenta.
Demokratické primárky v Iowě: kandidáti cílí na muslimy, poprvé se volilo v mešitách
Buttigieg, který na rozdíl od levicově zaměřených senátorů Sanderse a Warrenové zastává středové politické postoje, je od počátku kampaně hodnocen analytiky a komentátory jako překvapení demokratického klání. Někdejší starosta, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci, umí získávat finanční podporu pro kampaň, daří se mu v televizních debatách a dokáže získávat sympatie demokratických voličů.
Předběžné výsledky demokraté v Iowě oznámili s více než denním zpožděním. Chaos, o kterém média informují, způsobily technické problémy s aplikací pro hlášení výsledků. Aplikace totiž nedokázala data z jednotlivých okrsků správně poslat do centrálního registru. Prozatím stále není jasné, kdy demokraté v Iowě zveřejní konečné výsledky. Ty budou rozděleny do třech přehledů. První z nich bude udávat prvotní podporu jednotlivých prezidentských uchazečů mezi účastníky stranických shromáždění, další pak konečnou podporu a poslední soubor výsledků bude uvádět počet delegátů, které uchazeči o prezidentskou nominaci získali.
V Iowě se stranická shromáždění konala v 1678 okrscích, dalších 99 shromáždění se pak konalo mimo Iowu. Těch se mohli zúčastnit jen obyvatelé Iowy registrovaní jako demokraté.
Nominační systém v Iowě je komplikovaný a podle agentury AP dokonce bizarní a zmatený. V každém volebním shromáždění se voliči dělí do skupin podle toho, jakému kandidátovi dávají přednost. Pokud se v dané skupině sejde méně než 15 procent lidí, kteří na shromáždění přišli, musejí si její členové vybrat jiného kandidáta a přidat se k jiné skupině, nebo mohou založit skupinu novou. Minimální procentní podpora uchazečům o nominaci je pak dále rozdělena podle toho, kolik delegátů daný okrsek pomáhá vybrat.
Přečtěte si profily kandidátů Demokratické strany:
Joe Biden: favorit a pokračovatel Obamy
Bernie Sanders: věčně druhý?
Elizabeth Warrenová: zastánkyně minorit a falešná indiánka
Michael Bloomberg: další miliardář v Bílém domě?
Pete Buttigieg: mluvčí mileniálů, který dokáže oslovit dárce
Tulsi Gabbardová: kontroverzní liberálka a veteránka z války v Iráku
Amy Klobucharová: pragmatička se slovinskými kořeny