Strany podle odhadu protikorupční organizace Transparency International (TI) utratí za kampaň pro říjnové krajské a senátní volby kolem půl miliardy korun. Centrály stran prý často netuší, odkud jejich krajské pobočky na kampaň berou peníze.
Zjištění TI vyplývají z výsledků monitoringu financování volebních kampaní 309 subjektů v jednotlivých krajích. TI při monitoringu hodnotila, zda strany a kandidáti měli transparentní účty a zveřejnili plánované náklady na kampaň i výdaje, zdroje financování nebo členy svých volebních týmů a předvolební akce.
„Kandidáti se často zdráhají zveřejnit spolupracující PR a reklamní agentury nebo členy svého volebního týmu. Absurdně argumentují obchodním tajemstvím a konkurenčním bojem. Voličům pak říkají, že nemají co tajit,“ uvedl ředitel TI David Ondráčka. Transparentní účty stran jsou podle něj obvykle vedeny pouze centrálně, mnohdy bez odlišení transakcí na kampaň a na běžný provoz a chybí na nich popisy pohybů peněz.
Nejtransparentnější jsou zelení a piráti
K nejtransparentnějším patřily kampaně menších parlamentních stran, především České pirátské strany a Strany zelených. Velké strany jako ČSSD, ANO 2011 či KDU-ČSL poskytly podle Ondráčky informace spíše z centrál, jejich krajské pobočky na ně mnohdy jen odkazovaly. „Financování stran na nejnižší úrovni je zahaleno hustou mlhou a je otázkou, do jaké míry je centrála strany, i kdyby stokrát chtěla, schopna kontrolovat finance svých místních poboček,“ dodal Petr Vymětal z Vysoké školy ekonomické.
TI strany v krajské kampani oznámkovala jako při školním hodnocení, propadnout nenechala nikoho. Nejhorší známku - čtyřku - udělila uskupení Osobnosti Pardubického kraje v čele se Stranou práv občanů a seskupení Budoucnost pro Liberecký kraj v čele s KDU-ČSL. Jedničku dostaly koalice zelených s piráty v Ústeckém a Pardubickém kraji.
Od příštího roku omezí volební výdaje zákon. Čtěte více: Volební výdaje omezí limity, Zeman zákon podepsal |
Z kandidátů na senátory dostali od TI nejhorší známku 4,8 bývalý pražský primátor Jan Koukal a hudebník Felix Slováček (za Stranu soukromníků), senátoři Alena Dernerová a Jaroslav Doubrava (za Severočechy.cz), Jan Osoba (za Úsvit) a Tomáš Málek (za uskupení Ostravak). Jedničku obdrželi naopak Salome Sýkorová (Pro region), Jan Holásek (nezávislý), Petr Orel (za SZ a KDU-ČSL), Martin Hausenblas (za uskupení Jsme PRO! KRAJ, SZ a piráty) a Pavel Himl (za SZ).
Dále čtěte:
Dělníci zákulisí. Kdo pracuje na volebním úspěchu stran?
Politici si stanovili strop na volební kampaně 90 milionů