Zaměstnavatel je povinen kompenzovat zaměstnanci, kterého vyslal na pracovní cestu, zvýšené stravovací výdaje – vyplatit mu tzv. diety. Sazby stravného se pro rok 2011 zvýšily, a poněkud tak navýší náklady zaměstnavatelů.
Foto: Miloslav Hamřík
Diety čili stravné nepředstavuje náhradu celkových nákladů zaměstnance na stravování během pracovní cesty, neboť ten by se stravoval, i kdyby na pracovní cestě nebyl. Při vyplácení diet je lhostejné, zda zaměstnanec opravdu nějaké jídlo během pracovní cesty konzumoval nebo ne, zda to bylo v podnicích veřejného stravování nebo šlo o občerstvení doma připravené.
Stravné je stanoveno paušální částkou závislou na době trvání cesty, proto se také nepožaduje jakékoliv prokazování výdajů se stravováním spojených.
Tuzemské pracovní cesty
Za každý kalendářní den tuzemské pracovní cesty poskytne zaměstnavatel soukromého sektoru (t.j. zaměstnavatel z privátní – převážně podnikatelské sféry) zaměstnanci stravné nejméně ve výši:
a) 63 Kč (dosud to bylo 61 Kč), trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
b) 95 Kč (dosud to bylo 93 Kč), trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
c) 149 Kč (dosud to bylo 146 Kč), trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Zaměstnavatel ze soukromého sektoru může poskytovat stravné i v libovolně vyšší úrovni, než je předepsaná minimální výše stravného. Závazná je pro něj pouze minimální úroveň stravného.
Bylo-li zaměstnanci během pracovní cesty poskytnuto jídlo, které má charakter snídaně, oběda nebo večeře, na které zaměstnanec finančně nepřispívá, je zaměstnavatel oprávněn za každé uvedené jídlo stravné krátit až o hodnotu:
a) 70 % stravného, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
b) 35 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
c) 25 % stravného, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Zahraniční pracovní cesty
V sazbách stravného při cestách do zahraniční došlo letos k jediné změně. Pracovníci vyslaní do Myanmaru (Barmy) od letoška dostávají místo dřívějších 35 eur 45 amerických dolarů. V ostatních zemích se výše stravného neměnila. Při cestě do Spolkové republiky Německo činí základní sazba stravného 45 eur, při cestě do Rakouska také 45 eur, při cestě na Slovensko 30 eur a při cestě do Polska 35 eur. Při cestě do USA činí základní sazba stravného 50 amerických dolarů.
Zaměstnavatel poskytne zaměstnanci zahraniční stravné ve výši základní sazby stravného, jestliže doba strávená mimo území České republiky trvá v kalendářním dni déle než 12 hodin. Trvá-li tato doba déle než 6 hodin, nejvýše však 12 hodin, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci polovinu základního stravného. Ve čtvrtinové výši dostane pracovník stravné, pokud doba strávená mimo území České republiky 6 hodin a méně, avšak alespoň 1 hodinu.
Jak se stanovuje zahraniční stravné
Výši zahraničního stravného určuje ministerstvo financí na základě návhru ministerstva zahraničí. To vychází z podkladů zastupitelských úřadů o cenách jídel a nealkoholických nápojů ve veřejných stravovacích zařízeních střední kvalitativní třídy a v zařízeních první kvalitativní třídy v rozvojových zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky, a s využitím statistických údajů mezinárodních institucí.
Trvá-li doba strávená mimo území České republiky méně než 1 hodinu, zahraniční stravné se neposkytuje. Doby strávené mimo území České republiky, které trvají 1 hodinu a déle při více zahraničních pracovních cestách v jednom kalendářním dni, se pro účely zahraničního stravného sčítají. Doby, za které nevznikne zaměstnanci právo na zahraniční stravné, se připočítávají k době rozhodné pro poskytnutí stravného poskytovaného při tuzemské pracovní cestě a vypláceného v českých korunách.
Bylo-li zaměstnanci během zahraniční pracovní cesty poskytnuto jídlo, které má charakter snídaně, oběda nebo večeře, na které zaměstnanec finančně nepřispívá, je zaměstnavatel oprávněn zahraniční stravné ve výši základní sazby krátit až o 25 % za každé uvedené jídlo nebo až o 35 %, jde-li o zahraniční stravné v poloviční výši základní sazby, až o 70 %, jde-li o zahraniční stravné ve čtvrtinové výši základní sazby.