Český plán, jak bojovat s hospodářskou krizí, pochválil už v březnu Jaromír Drábek, předseda ICC ČR.
Autor: Martin Siebert
Řekl, že: „Český protikrizový balíček by mohl být ostatním zemím příkladem. Je totiž orientován na stranu nabídky a bude dobře vynaloženou investicí, o jejíž návratnosti nepochybujeme.“ Jednotlivá opatření poté podrobně okomentoval Michal Mejstřík, profesor ekonomie Univerzity Karlovy v Praze a člen NERVu.
Zdrojem pro financování oživení ekonomiky budou i fondy Evropské unie. Jejich slabší čerpání v předchozích letech, kdy docházelo k silnému růstu HDP, se nyní stává výhodou, protože v době hospodářské recese bude nyní možno čerpat více.
Administrativní zátěž při výběru daní nás řadí na 118. místo v žebříčku Světové banky Doing Business 2009, o pozici níže než v loňském roce. „Zjednodušování daňového systému je proto prioritou Mezinárodní obchodní komory v ČR, která ve společné iniciativě se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva financí zahájila sérii koordinačních jednání s cílem identifikovat hlavní příčiny vysoké zátěže podnikatelů a navrhovat možnosti jejího odbourání“, sdělil přítomným v rámci semináře „Český protikrizový balíček“ ředitel Mezinárodní obchodní komory v ČR Vladimír Šiška.
Jednou z příčin tak vysoké zátěže je neexistence jednoho vyměřovacího základu daně z příjmu fyzických osob, sociálního a zdravotního pojištění.
Více na NašePeníze.cz.