Menu Zavřít

Střední třída řídne. Životní náklady rostou rychleji než příjmy

11. 4. 2019
Autor: MF

Kupní síla střední třídy se za 30 let snížila v celém západním světě. Její příslušníci doplácejí na rostoucí ceny bydlení, dražší zdravotnictví a školství. Klesá i jejich zastoupení ve společnosti. Zjistila to nejnovější ekonomická studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Střední třída bývá tradičně považovaná za pilíř demokracie a tento vývoj by ji podle autorů studie mohl přimět k podpoře antisystémových stran.

Studie označuje jako střední třídu domácnosti, jejichž příjem se pohybuje mezi 75 a 200 procenty mediánu v zemi. Od roku 1980 do dnešních dnů se jejich podíl v Evropě a Severní a Latinské Americe snížil na 61 z dřívějších 64 procent, píše se ve zprávě s názvem „Pod tlakem: střední třída se ztenčuje“. K úbytku zástupců středních tříd dochází v každé generaci.

Mezi příslušníky takzvaných babyboomers narozených v letech 1942 až 1964 jich ke střední třídě patřilo v období, kdy jim bylo kolem dvaceti let, 68 procent. V řadách mileniálů narozených v letech 1983 až 2002 už jich je jen 60 procent.


V českých ubytovnách vyrůstá 20 tisíc dětí. Zvyšuje se i počet důchodců

 Ubytovna (ilustrační foto)


Na vině jsou podle studie stagnující příjmy středních tříd. V uplynulých 30 letech vzrostl jejich medián o třetinu méně než průměrný příjem deseti procent nejbohatších.

Životní náklady se zato zvyšovaly mnohem rychleji. Jen ceny bydlení podle OECD v uplynulých dvaceti letech rostly třikrát rychleji než mediánový příjem domácností. Ty musely vynakládat více peněz i na vzdělání a zdravotní péči.

Kdy jste naposledy dostali přidáno?

Pracující zároveň čelili rostoucí nejistotě zaměstnání, která se nyní ještě zvyšuje kvůli hrozbě automatizace. Podle OECD tento trend ohrožuje každé šesté pracovní místo příslušníků středních tříd.

bitcoin_skoleni

Více než dvacet procent středněpříjmových domácností utrácí více, než vydělá, a čím dál častěji se proto zadlužují. Zhoršující se příjmová nerovnost by pak podle studie mohla ohrozit „jejich důvěru v demokratické instituce.“ „Silná a prosperující střední třída je důležitá pro ekonomiku a společnost jako celek,“ zdůrazňují autoři studie. Nyní však ze všeho nejvíc připomíná „loďku uprostřed rozbouřených vln,“ jak se o ní vyjádřil generální tajemník OECD Ángel Gurría.

Jako lék na zlepšení životní úrovně středních tříd autoři studie doporučují investice do vzdělání, častější kolektivní vyjednávání o mzdách, více než práci zdanit kapitál a nemovitosti, zvýšit dědickou daň a daň z příjmu učinit progresivnější.

  • Našli jste v článku chybu?