Menu Zavřít

STŘEDNÍ VRSTVY JSOU VOLNÉ

8. 10. 2001
Autor: Euro.cz

Cesta změny by nyní získala čtrnáct procent hlasů

Nová politická strana, kterou připravuje tým kolem Jiřího Lobkowicze a Moniky Pajerové, má velkou šanci příští rok ve volbách uspět. Průzkum veřejného mínění, který pro týdeník EURO provedla agentura Inra Praha, říká, že nová strana by mohla získat čtrnáct procent hlasů, a to především na úkor čtyřkoalice. Jiří Lobkowicz v polovině července požádal o udělení ochranné známky na název nové politické strany Cesta změny. Strana by se měla představit veřejnosti v září, i když ji někteří z původních protagonistů (například Jiří Pehe či Karel Schwarzenberg) opustili. Inra Praha není nijak propojena s žádnou politickou stranou a je českou pobočkou německé společnosti Inra, která se zabývá výzkumem trhu a veřejného mínění. Náklady na výzkum nese Inra Praha.

Normální je přispívat nováčkům. V reprezentativním průzkumu na náhodně vybraném vzorku 1038 respondentů starších 18 let byla položena otázka: „Již několik měsíců se mluví o přípravě vzniku nové politické strany, za níž by měli stát lidé, jako Jiří Lobkowicz, Michael Kocáb, Monika Pajerová, Vlastimil Ježek, Jiří Pehe, Martin Jan Stránský či Jan Švejnar. Pokud by ve volbách kandidovaly tyto politické strany: ODS, ČSSD, čtyřkoalice, KSČM, nová strana, jak byste se zachoval? Data byla sbírána v druhé polovině června a výsledky jsou překvapivé. Po přepočítání nerozhodnutých a lidí, kteří nehodlají jít k volbám (celkem 44 procent dotázaných), by vítězná ODS získala 28,1 procenta, ČSSD 24 procent, čtyřkoalice 19,6 procenta, nová strana 14,3 procenta a KSČM 13,9 procenta. Tato prognóza počítá s předpokladem, že žádná jiná strana nemá šanci se do Parlamentu prosadit. Ve stejné době uskutečnila průzkum volebních preferencí i společnost Sofres Factum, která se na vznikající stranu ještě neptala. Výsledky uvádějí, že by volby vyhrála čtyřkoalice s 16,8 procenta příznivců, za níž by se umístily ODS se 14,9 procenta a ČSSD se 14,3 procenta. Pokud tyto dva průzkumy porovnáme (z výsledků průzkumu agentury Inra Praha musíme vzít výsledky bez přepočítání nerozhodnutých a nevoličů), zjistíme, komu bude Cesta změny ukusovat z koláče. ODS i ČSSD získaly v obou průzkumech navlas (respektive na statistickou chybu) stejné výsledky: ODS 15,6 a 14,9 a ČSSD 13,3 a 14,3. Čtyřkoalice si však při vstupu nové strany výrazně pohoršila: pokles ze 16,8 procenta na 10,9 procenta. Rozdíl jde na konto Lobkowiczova projektu, který má podle výzkumu Inra Praha osm procent příznivců. Otázkou nicméně zůstává, zda Cesta změny dokáže využít svého voličského potenciálu a vyvaruje se chyb a sporů, které by ji poslaly na pohřebiště rodících se stran.

Střední vrstvy nemají nikoho. Politické strany by měly reprezentovat zájmy konkrétních voličských skupin. Z analýzy ředitele společnosti Inra Praha Martina Převrátila vyplývá, že vítězové transformace volí ve větší míře ODS než ostatní strany, a naopak poražení výrazně nad ostatními preferují KSČM. Naopak střední vrstvy i přes snahy čtyřkoalice zatím nenašly reprezentanty svých zájmů. Proměnná vítěz–poražený transformace byla konstruována jako výsledek subjektivního sebezařazení, pracovní pozice a měsíčního příjmu domácnosti. Při výpočtu měla pracovní pozice váhu jedné pětiny a příjem a subjektivní sebezařazení po dvou pětinách.

MM25_AI

Hlavně ne Grebeníčka s Klausem. Při otázce na negativní výběr (Vítězství které strany ve volbách by pro vás bylo jejich nejhorším výsledkem?) zjistíme, které strany jsou obecně nejvíce neoblíbené a které naopak lidem moc nevadí. Za nejhorší označilo 39,7 procenta dotázaných vítězství KSČM a 17,1 procenta respondentů výhru ODS. Nejmenšímu množství voličů (5,8 procenta) by vadilo vítězství ČSSD.

Na peníze nesahejte! Vítěz voleb sestavuje vládu a po dobu svého mandátu spravuje státní kasu. Ale svěřili by občané, zvláště po neradostných zkušenostech s českými bankovními domy, své peníze nějaké politické straně? Odpověď na tuto otázku aforistickým způsobem ukáže, na kolik voliči věří v profesionalitu a čestnost politiků, respektive různých politických stran. Na položenou otázku „Představte si, že politické strany nabídnou, že se budou starat o vaše úspory. Které politické straně byste svěřil své peníze do opatrování? odpovědělo 80,9 procenta lidí, že žádné. Šest a půl procenta nevědělo a všem stranám dohromady (tedy ODS, ČSSD, čtyřkoalice, KSČM a jakákoli jiná strana) by své účty dalo do správy jen 12,6 procenta dotázaných. Rozdíly mezi jednotlivými stranami jsou v rámci statistické chyby.

  • Našli jste v článku chybu?