Menu Zavřít

Středoevropská jednička

11. 4. 2016
Autor: Euro.cz

Rakouská skupina VIG vlastní v Česku tři pojišťovny Koncern Vienna Insurance Group (VIG) je dlouhodobě největší pojišťovací skupinou v Rakousku. Stejné postavení drží i v České republice, kde VIG vlastní rovnou tři pojišťovny: Kooperativu, Českou podnikatelskou pojišťovnu a Pojišťovnu České spořitelny. Jejich celkový podíl na českém pojišťovacím trhu vloni přesáhl dle údajů České asociace pojišťoven (ČAP) 31 procent. Pozici jedničky VIG drží i v regionu střední a východní Evropy, když zde vlastní 50 společností v 25 zemích.

Kulaté čtvrtstoletí

Největší českou společností z celé skupiny VIG je Kooperativa pojišťovna, ta shodou okolností letos slaví 25 let od svého založení. Přestože v roce 1991 Kooperativa začínala na zelené louce, vloni předepsala pojistné za 31,45 miliardy, a je tak druhou největší pojišťovnou hned po někdejším monopolistovi – České pojišťovně. Kooperativa v Česku spravuje téměř čtyři miliony smluv pro více než dva miliony klientů. Kooperativě se dlouhodobě daří obzvlášť v neživotním pojištění – je tuzemskou jedničkou na trhu v pojištění motorových vozidel a pojištění podnikatelů.

Symbolem úspěchu Kooperativy se v posledních letech mimo jiné stalo nové ústředí skupiny VIG ČR v pražském Karlíně, které s Kooperativou sdílí i Česká podnikatelská pojišťovna. „Tato budova získala několik významných ocenění, například Nejlepší kancelářská budova světa roku 2011 nebo Best of Realty – nejpodařenější stavba roku 2011,“ říká tiskový mluvčí Kooperativy Milan Káňa s tím, že nová centrála není jen místem pro byznys, ale pojišťovna zde zřídila i velkorysou galerii o ploše 450 metrů čtverečních, kde vystavuje část své rozsáhlé sbírky umění, především obrazy a plastiky významných českých umělců od období baroka až po českou modernu. Lze zde spatřit díla takových velikánů, jako byl Václav Hollar, Jan Kupecký, Josef Mánes, ale i Emil Filla, Václav Špála či Toyen.

Rychlý růst

Dalším českým členem skupiny VIG je Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP). Ta vloni oslavila rovnou dvě kulatá výročí – dvacet let od svého založení a deset let příslušnosti k VIG. A nejen proto byl rok 2015 pro ČPP mimořádný. Předpis jejího pojistného překročil osm miliard korun a oproti roku 2014 se zvýšil o 6,2 procenta. A to v situaci, kdy vloni celý pojišťovací trh klesl. „Podle metodiky ČAP nárůst představoval navýšení dokonce o 7,4 procenta, a stali jsme se tak nejrychleji rostoucí pojišťovnou z první desítky,“ vysvětluje tisková mluvčí ČPP Renata Čapková.

ČPP si drží tradičně silnou pozici v pojištění vozidel. V povinném ručení je dlouhodobě trojkou na trhu. Ke konci roku 2015 pojišťovna evidovala ve svém kmeni přes 1,1 milionu pojištěných vozidel. Solidních výsledků dosáhla ČPP v roce 2015 také v životním pojištění, kdy udržela dynamiku růstu na úrovni předchozího roku a objem pojistného dosáhl výše 2,3 miliardy korun. V důležitém segmentu běžně placeného pojistného ČPP dokázala růst o šest procent, a dosáhla tak nejlepšího výsledku z top desítky pojišťoven na trhu. „Díky devítiprocentnímu meziročnímu nárůstu se ČPP stala čtvrtou největší pojišťovnou v oblasti neživotního pojištění. Tahounem segmentu bylo pojištění občanů a pojištění průmyslu a podnikatelů,“ doplňuje Renata Čapková.

Úspěšný specialista

Vloni se dařilo i třetímu českému členovi skupiny VIG – Pojišťovně České spořitelny (PČS). Tato pojišťovna se specializuje na životní pojištění, a přestože tento segment trhu klesal, PČS rostla. „Předepsané pojistné z běžně placených smluv se nám zvýšilo o 3,5 procenta, a pojistné z životního pojištění dokonce o 4,4 procenta, celkově jsme předepsali pojistné za 8,9 miliardy korun,“ potvrzuje tisková mluvčí pojišťovny Jana Náchodská s tím, že PČS registruje již 1,5 milionu klientů.

„Naší prioritou je nadále zajištění klientů především pro případ vážných životních situací – jako jsou vážná onemocnění, invalidita, či dokonce úmrtí,“ doplňuje Jana Náchodská s tím, že silnou stránkou PČS jsou inovace. To potvrzuje i její vítězství v soutěži portálu ChytryHonza.cz o největšího inovátora ve finančním sektoru v kategorii pojišťovnických služeb.

Cenu pokroku 2015 v soutěži získala PČS za online dodatky s možností biometrického podpisu. „Online dodatky zjednodušují celý proces sjednání změny v pojistné smlouvě. Nově poradce vyplní pouze změněné údaje, protože ostatní potřebná data se automaticky načtou. Poradce se díky automatickému přepočítání pojistného hned dozví novou výši pojistného po změně, a tak ji může ihned sdělit klientovi,“ vysvětluje Náchodská.

Odborná ocenění

bitcoin_skoleni

Pojišťovny ze skupiny VIG uspěly i v dalších významných anketách, například v loňském ročníku Pojišťovny roku. Zde ČPP zvítězila ve dvou kategoriích (Pojištění průmyslu a podnikatelů a Autopojištění) a v dalších dvou obsadila stříbrnou příčku. Vysoko se umístily i její sesterské pojišťovny: PČS vyhrála v kategorii Životní pojištění, kde Kooperativa získala třetí místo, stejně jako v kategorii Autopojištění.

Kooperativa se zároveň umístila na druhé pozici v kategorii Pojištění průmyslu a podnikatelů, a v kategorii Pojištění občanů dokonce zvítězila.

  • Našli jste v článku chybu?