Menu Zavřít

Stresová záležitost

5. 5. 2005
Autor: Euro.cz

Ministerstvo zahraničí chce vyměnit velvyslance v Bagdádu

Jednu z nejnebezpečnějších českých ambasád na světě čeká střídání velvyslance. Ministerstvo zahraničí hodlá z Bagdádu stáhnout dosavadního ambasadora Martina Klepetka a vyslat místo něj do Iráku bývalého vojáka, „povodňového generála“ Petra Voznicu. Důvod? Na Klepetkovi se prý poslední dobou projevuje dlouhodobý stres a nezvládá svou funkci. Zprávy o dění v regionu tak musí česká diplomacie získávat přes Londýn od Britů.

bitcoin_skoleni

Nebezpečná mise.

Dělat velvyslance v Iráku není rozhodně nic jednoduchého. Diplomaté totiž musí kromě jiných nepříjemností dodržovat i přísná bezpečnostní pravidla. Mimo objekty ambasády se zpravidla mohou pohybovat pouze v kolonách, opancéřovaných autech a s doprovodem ozbrojených bodyguardů. Většinou musí mít i neprůstřelnou vestu. Ani to však někdy nemusí stačit. Teroristé totiž vidí v cizích diplomatech vhodný terč: buď se je pokoušejí přímo zlikvidovat, nebo je unesou a požadují výkupné.
Útok v Iráku už zažili i Češi. Loni v září teroristé zaútočili rovnou z několika aut na opancéřovaný služební automobil velvyslance Martina Klepetka a prošpikovali ho hned třiceti střelami ze samopalů. Klepetko ale ve voze naštěstí nejel, zraněni nebyli ani muži z ochranky, kteří byli uvnitř automobilu. Šéf české rozvědky Karel Randák vzápětí o incidentu prohlásil, že šlo o útok namířený přímo proti České republice. Jak řekl, rozhodně nešlo o náhodu, útočníci měli střelbu pečlivě naplánovanou a s jistotou věděli, že střílejí na vozidlo, které řídí Češi.
„Strach máme určitě všichni,“ řekl po útoku samotný Klepetko. „Asi bych nemluvil upřímně, kdybych řekl, že nemáme. Na druhou stranu ale zase lidi, co jsou na těch misích, už mají nějaké zkušenosti s obdobnými případy, podobným prostředím si už prošli a jsou na takové situace připraveni,“ dodal velvyslanec.
Martin Klepetko má diplomatické zkušenosti z Bosny a Iránu. V Iráku působí od konce poslední války. Jeho kolegové z ministerstva zahraničí jsou toho názoru, že je už ale na čase ho z krizového území „vysvobodit“.
Vojáci, kteří pracují v Iráku, rotují po šesti měsících. Pro diplomaty platí po celém světě stejná pravidla, střídají se po minimálně třech letech.
„Je tam sám, bez rodiny, pouze s klukama z Útvaru rychlého nasazení, kteří hlídají ambasádu. Jsou stále spolu, ven se prakticky nedostanou, nežijí normální život. Není divu, že je z toho už dost vystresovaný. V poslední době se to bohužel projevuje i na šifrách, které posílá na ústředí. Nejsou nejkvalitnější,“ tvrdí diplomatický zdroj týdeníku EURO. Jiný zdroj blízký vládě je ještě konkrétnější: „Většinu informací, které teď z Iráku dostáváme, musí získávat český velvyslanec v Londýně Štefan Füle od Britů. Ten si v Británii naštěstí dokázal vybudovat nadstandardní vztahy.“
„Snažíme se vést normální život,“ řekl k tomu loni na podzim, krátce po útoku na automobil ambasády, Klepetko. “… kdyby člověk mezi čtyřmi stěnami celé dny myslel jen na různé hrozby, asi by se zbláznil,“ dodal velvyslanec.

Voznica to zvládne.

Vedení ministerstva zahraničí se už rozhodlo Klepetka stáhnout a místo něj do Iráku poslat současného velvyslance v Litvě Petra Voznicu. Voznica je bývalý voják, dotáhl to až na generálmajora, před svým odchodem do diplomacie byl velitelem vojska územní obrany. Proslavil se svojí rolí při řešení povodní na Moravě v roce 1997. Tehdy dostal přezdívku „povodňový generál“.
„Poslat do Iráku vojáka, zvlášť někoho takového jako je Petr Voznica, jsme měli udělat hned. Nic proti Klepetkovi, ale pro Irák právě v této době je Voznica vhodnější,“ řekl týdeníku EURO zdroj z ministerstva zahraničí. Voznica prý navíc dokáže lépe „zvládat“ i ochranku. „Klepetko si na ně nic nedovolil a když mu řekli, že někam nemá jezdit, tak nejel. Voznica si od nich rozhodně nenechá nic diktovat. Když řekne, tak se pojede a hotovo,“ tvrdí diplomatický zdroj, který Voznicu osobně zná. Situaci mimo jiné ilustruje Klepetkovo prohlášení loni v říjnu: „Po válce jsme jezdili po celé zemi, byli jsme v Basře, na íránské hranici, v Kurdistánu. Od té doby se situace zhoršila, někdy mám sice pocit, že (lidé z URNA) nebezpečí přeceňují, dojde i k názorovým střetům, ale většinou ochotně respektuji jejich doporučení. Mám sice poslední slovo, ale nechci debaty nějak vyhrocovat.“
Irácký velvyslanec by se měl podle plánů Černínského paláce přesunout opět na východ od Česka. Má se stát velvyslancem v Bulharsku a „trochu si tam i s rodinou odpočinout“.
Úředníci zatím informace o novém velvyslanci v Iráku tají. Diplomatická praxe je totiž taková, že veřejnost je o výměně informována až v okamžiku, kdy ambasadora schválí vláda země, kde má působit. To se ale v případě Voznici zatím nestalo. Klepetko na písemné dotazy týdeníku EURO nereagoval. Voznica záležitost odmítl komentovat.

  • Našli jste v článku chybu?