Menu Zavřít

Střet kultur

14. 3. 2002
Autor: Euro.cz

Francouzský nápor ustáli jen Matúš Púll a Peter Palečka

Nové logo Komerční banky bude kopírovat znak nového majitele Société Générale (SoGe). Ovšem v bance ještě probíhá mnohem důležitější změna, či chcete-li kopírování. Francouzský byznysmodel SoGe získává navrch a manažeři, kterým je naopak blízký model anglosaský, odcházejí. Francouzská SoGe se logicky loučí s těmi českými manažery Komerční banky, kteří nesdílejí byznysmodel nového vlastníka. Nový generální ředitel Alexis Juan zřejmě nepotřebuje lidi, kteří mu nerozumí, a na jejich místa dosazuje Francouze.

Zůstanou jen Púll a Palečka. Banka minulý týden oznámila, že Tomáš Spurný odstupuje z představenstva. Rezignace Spurného se v českých finančních kruzích očekávala, protože byl nejvyšším manažerem z týmu bývalého generálního ředitele Radovana Vávry. Svůj odchod oznámil i člen Výkonného výboru KB Jiří Huml, který v bance odpovídal za informační technologie a back office. Týdeník EURO má informace, že Spurný by měl brzy získat vysoký post na Slovensku ve Všeobecné úvěrové bance, kterou loni koupila italská Gruppo IntesaBci. Huml nastupuje od května do České pojišťovny, kde bude mít na starosti zejména IT (EURO 9/2002).
V představenstvu banky zůstanou jen dva lidé, kteří nemají francouzskou národnost: Slováci Matúš Púll a Peter Palečka. Púll se zřejmě těší důvěře Francouzů nejvíce. Není divu: pro SoGe pracuje přes dvacet let, například vedl zastupitelství banky v Praze od roku 1982.
Palečka, který sice není bankéř, ale mnoho zkušeností – i diplomatických - získal, když byl dlouhá léta stálým představitelem České republiky ve Světové obchodní organizaci. Od srpna 1998 pracuje v Komerční bance. V říjnu 1999 byl dozorčí radou zvolen členem představenstva, v němž byl zodpovědný především za strategii a privatizaci banky. V dubnu 2000 se stal místopředsedovu představenstva a 1. náměstkem generálního ředitele. Umí výborně francouzsky.

Více než v Crédit de Nord. Už před privatizací bylo zjevné, že tehdejší vedení banky nebylo jednotné a každý z jeho členů hledal spojence u možných budoucích vlastníků (EURO 11/2001). Proto bylo mezi manažery cítit značné napětí. A tak to, co se nyní v bance na poli personálním děje, není nic překvapivého. „Samozřejmě že nevyměníme celý management,“ řekl v rozhovoru pro týdeník EURO v březnu 2001 Phillipe Citerne, výkonný ředitel centrály SoGe v Paříži. „Když jsme se spojili s ústavem Crédit de Nord, který je velikostí srovnatelný s Komerční bankou, dosadili jsme jen čtyři lidi do vedení. V České republice by bylo možné počítat s desítkou,“ dodal.
Z představenstva banky loni odešel Radovan Vávra, David Svojitka a Michal Větrovský. Je zajímavé, že podle dostupných informací ani jeden z nich zatím nikde nepracuje. Spekulovalo se o tom, že Vávra vystřídá v čele ČSA Kůlu a Svojitka usedne do křesla generálního ředitele Živnostenské banky místo Jiřího Kunerta, ale nestalo se tak.

bitcoin školení listopad 24

Dopis na rozloučenou. Předtím, než Spurný a Huml oznámili rezignaci, odešel k 31. lednu člen Výkonného výboru KB Radomír Lašák, který měl na starosti celou distribuční síť, včetně poboček (EURO 6/2002). Před svým odchodem poslal 28. ledna dopis na rozloučenou několika desítkám svých kolegů. „S opravdu velkým potěšením Vám sděluji, že distribuční síť splnila extrémně náročný rozpočet roku 2001, a to na 102,4 procenta!! To konkrétně znamená nárůst obchodní marže o 17 procent, nárůst servisní marže o 23 procent a nárůst ostatních výnosů o 50 procent. Je to vynikající výsledek v roce privatizační agonie, v roce poklesu tržních úrokových sazeb a v roce nadstandardního oprávkování portfolia. Považuji svůj mandát za velmi úspěšný zejména v tomto:
 pomohl jsem splnit náročné cíle roku 2000 a zejména pak roku 2001;
 pomohl jsem dramaticky zvýšit výkonnost a efektivitu distribuční sítě i celé KB;
 zavedl jsem nový systém řízení výrazně orientovaný na výkonnost;
 stabilizoval jsem kvalitní manažerský tým na všech úrovních (divize, pobočky,expozitury a dále);
 spolu se svými kolegy v představenstvu jsem úspěšně privatizoval banku.
V návaznosti na výše uvedené jednám s panem Alexisem Juanem o přenechání svého mandátu francouzským kolegům. Bylo mi velkým potěšením s Vámi pracovat a přeji Vám mnoho dalších podobných úspěchů,“ končí svůj dopis Radomír Lašák. Jeho místo ve Výkonném výboru Komerční banky zaujal Jan Pokorný, dosavadní ředitel KB pro Prahu-východ. Šéfem distribuční sítě a poboček se stal Francouz Michel Fenot.

Moskva Pileckému věří. Koncem února z banky odešel i ředitel divize Podpůrné služby Michal Jelínek, který měl na starosti facility management. Jelínek loni v říjnu získal prestižní cenu Osobnost roku v oblasti facility managementu. Nominaci získal za optimalizaci podpůrných procesů, díky které Komerční banka dosáhla úspor v provozních nákladech zhruba miliardu korun. S cenou se chlubila v listopadovém čísle zaměstnaneckého časopisu KB Žurnál. Týdeník EURO získal informaci, že Jelínek nastoupil 18. března do společnosti Group 4 Securitas na post náměstka generálního ředitele.
Martin Pilecký byl ve funkci ředitele divize IT a organizace do konce října, nyní řídí stejný útvar ve společnosti Alfa Bank v Moskvě. Jde o největší soukromou banku v Rusku, která je kontrolována oligarchou Michailem Maratovičem Friedmanem. Banka se na své webové stránce chlubí tím, že Pilecký jako Chief Information Officer v Komerční bance získal dvě mezinárodní ocenění: cenu Omni za technologickou inovaci a cenu Sun za nejprogresivnější e-commerce řešení v Evropě. Než Pilecký přišel do Komerční banky, pracoval na stejných postech ve společnosti General Electric a v Živnostenské bance.
Seznam odchodů z Komerční banky je však ještě větší. Ředitel odboru řízení dceřiných společností Mário Drosc nyní pracuje ve Všeobecné úvěrové bance v Bratislavě. Taťána Panýrová, která odpovídala v Komerční bance, kam přišla z Českého Telecomu, za vzdělávání, je v současné době personalistkou v Komerční pojišťovně. Petr Bodlák, ředitel útvaru Human Resources, prý ještě nikde nepracuje.
„Komerční banka zůstane Komerční bankou, ale SoGe do ní neinvestuje proto, aby ji nechala řídit lidmi, které nezná a s jejichž metodami nesouhlasí,“ řekl loni v prosinci v rozhovoru pro časopis The Prague Tribune generální ředitel banky Alexis Juan. „Uvidíte, jak uvnitř banky porostou čeští manažeři. Sice jsem s sebou přivedl skupinu cizinců, ale jde o „jednotku rychlého nasazení“, která v České republice zůstane dva až tři roky. Potom je musí nahradit Češi, aby talentovaní lidé věděli, že mají šanci dosáhnout i na nejvyšší posty. Pokud by tuto naději neměli, nikdy by pro nás nepřišli pracovat,“ dodal Juan. Na otázku, zda hodlá vyměnit lidi ve vedení dceřiných společností Komerční banky, odpověděl: „Ne, pokud budou schopni přijmout náš podnikatelský model. Tým lidí ze SoGe, který se v Komerční bance stará o implementaci našeho plánu, čítá jen 20 až 25 lidí a nevidím důvod, proč bychom potřebovali více manažerů ze zahraničí.“ Juan, který pro SoGe pracuje od roku 1968, před Prahou zastával podobné funkce ve Velké Británii, v Řecku a v Japonsku. Asi ví, co říká. Zdá se, že třetí největší banka na českém trhu projde do léta letošního roku manažersky absolutní proměnou. Dá se očekávat, že kromě osobností z vysokých pozic, odejde i řada středních manažerů, zejména přímí podřízení výše jmenovaných lidí. Nástup nového investora takové změny vždy přináší. Důležité však jsou dvě věci: aby na jejich místa přicházeli minimálně stejně kvalitní lidé a aby v bance nezačali vystrkovat růžky lidé blízcí někdejšímu generálnímu řediteli Richardu Salzmannovi.

  • Našli jste v článku chybu?