Průmyslový holding Czechoslovak Group, za nímž stojí miliardář Michal Strnad, vydá na začátku prázdnin emisi dluhopisů ve výši 1,5 miliardy Kč s možností navýšení až na dvě miliardy. Společnost si podle oficiálního sdělení jde na finanční trh pro zdroje, které jí umožní další investice.
Koordinátorem nabídky dluhopisů je Česká spořitelna. Hlavními spolumanažery emise jsou Komerční Banka, PPF banka a UniCredit Bank. Jedná se o třetí emisi dluhopisů holdingu CSG, dvě předchozí proběhly v letech 2016 a 2019 – vždy ve výši dvou miliard korun.
Nejznámější a nejviditelnější značkou skupiny je tradiční kopřivnický výrobce nákladních automobilů Tatra Trucks. Součástí Czechoslovak Group je ale také výrobce brzdových soustav Dako-CZ, muniční továrny MSM, výrobce vojenské techniky Excalibur, několik společností z leteckého průmyslu atd.
V roce 2020 dokázala skupina navzdory celkově nepříznivé ekonomické situaci růst. Její tržby meziročně vzrostly o 27 procent na 15 miliard korun, provozní zisk vyrostl o sedm procent na 1,47 miliardy korun.Co se týče nekonsolidovaných výsledků, které se týkají i propojených společností, které nejsou přímo součástí holdingu, tržby dosáhly 25,7 miliardy Kč a ukazatel EBITDA 3,2 miliardy Kč.
Z pohledu EBITDA se nejlépe dařilo automobilce Tatra Trucks, jež přispěla k holdingovému výsledku půlmiliardou, společnost Excalibur Army vytvořila EBITDA 375 milionů, Slovak Training Academy, která školí ve slovenských Košicích piloty vrtulníků, dosáhla spolu se sesterskou společností European Air Services EBITDA ve výši 485 milionů a už zmiňované Dako-CZ bezmála 300 milionů korun.
Jen během loňského roku Czechoslovak Group začlenila do svého portfolia britského výrobce pokročilých systémů řízení letového provozu, výrobce radarů z Pardubic nebo španělskou továrnu na velkorážní munici.
Michal Strnad, podle magazínu Forbes 26. nejbohatší Čech s majetkem 8,5 miliardy korun, převzal skupinu v roce 2018 po svém otci Jaroslavovi. Jeho jméno bylo opakovaně skloňováno v souvislosti s jiným miliardářem, v Londýně žijícím Františkem Savovem. Oba se dostali do sporu už v souboji o ovládnutí vagónky v Lounech. Savov později Strnada veřejně obvinil, že mu „ukradl“ několik firem, a společnosti či osoby spojované se Strnadem se angažovaly také v insolvenčním řízení se Savovovým vydavatelstvím Mladá Fronta (původní vydavatel mj. Euro.cz), které konkurzní tahanice přivedly na sklonku loňského roku až k ukončení činnosti a rozprodeji po částech.