Menu Zavřít

Strůjce francouzské síly

4. 6. 2018
Autor: Euro.cz

Za své postavení globální mocnosti vděčí Paříž i Sergei Dassaultovi

Život a kariéra třetího nejbohatšího Francouze výmluvně dokazují, že když se průmyslník - a zbrojař k tomu - vydá na politickou dráhu, měl by si dát pořádný pozor na své manýry. Serge Dassault (4. dubna 1925 - 28. května 2018) se neproslavil jen jako výrobce špičkových letounů a vlastník deníku Le Figaro, nýbrž i jako ten, kdo musí před soudy hájit těžko vysvětlitelné skandály.

Impérium Dassault založil jeho otec Marcel. Dodnes velice uznávaný francouzský inženýr a vynálezce, který vyprojektoval vrtuli používanou francouzskými letadly během první světové války. V druhém globálním válečném konfliktu chtěli jeho um využít také nacisté - jenže Marcel se okupantům odmítl podvolit. Za trest musel do koncentráku v durynském Buchenwaldu.

Zatímco otce drželi Němci v lágru, zbytek rodiny zatklo gestapo. Mladý Serge jen taktak unikl deportaci, po válce se dostal na univerzitu a rychle se zapojil do rodinného byznysu.

Otěže firmy - poměrně nezvykle - převzal až v roce 1986 jako jedenašedesátiletý důchodce. Po smrti svého otce.

Francouzští politici toto střídání neviděli rádi, a pokud dnes někdo řekne, že k Sergeovi byli rezervovaní, je to velmi slabé slovo. Vláda se jednoduše bála, že stárnoucí Dassault a jeho firma nedokážou držet krok s velkými světovými zbrojovkami a nákladný projekt bitevního tryskáče Mirage - jemuž vojáci i politici tolik věřili - dopadne fiaskem. Nestalo se. Ba naopak.

Nejenže strojů Mirage bylo nakonec vyrobeno několik stovek a uspěly i v zahraničí, ale do Sergeovy éry v Dassaultu spadá i vývoj víceúčelové stíhačky Rafal, hlavní útočné síly francouzského letectva, která nad Irákem či Sýrií udělala Paříži skvělou reklamu.

I když konzervativní Serge Dassault s médii příliš nemluvil, v posledních dvaceti letech života se tomu nevyhnul. Ze soudních síní se zkrátka před novináři utéct nedá. „Je to skandální a politicky motivované,“bránil se v roce 1998, když si před belgickým tribunálem vysloužil dvouletou podmínku za uplácení politiků kvůli výběru armádních vrtulníků (skandál Agusta). S ostudou musel navíc roku 2009 - po 14 letech starostování - odejít z radnice v Corbeil-Essonnes na předměstí Paříže, protože se provalilo, že si kupoval hlasy voličů. A konečně letos v únoru byl uznán vinným z ukrývání milionů eur v daňových rájích. Před vězením jej zachránil jeho vysoký věk.

Serge Dassault zemřel ve své kanceláři v pondělí 28. května odpoledne na selhání srdce. •

Mladý Serge jen taktak unikl deportaci, po válce se dostal na univerzitu a rychle se zapojil do rodinného byznysu.

MM25_AI

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?