Z varny o objemu 500 litrů tu loni „vytlačil“ celkový výstav ve výši 300 hektolitrů. O rozšiřování technologie zatím nechce ani slyšet. „Nenažranost nikam nevede, baví mě to. Zásadní pro mě je, abychom pivo dostali na co nejvyšší úroveň,“ reaguje s tím, že nejdůležitější pro něj je mít z vaření radost.
Hanzelka začínal v garáži jako „homebrewař“, skutečný pivovar pak rozjel v přízemí domu své sestry. „Myšlenka byla postavit hobbyminipivovar, kde budu vyrábět speciály,“ vrací se do roku 2017. Dnes je realita taková, že Dejf za rok vyprodukuje třicet druhů piv.
Experimentuje i s chmelovými novošlechtěnci, což potvrzuje speciál Most IPA 14°, který vzniká ze stejnojmenné odrůdy.
Vzhledem k tomu, že hlavním kolbištěm Dejfa je svrchní kvašení a lednice kvůli obrovskému zájmu zákazníků příliš jiných možností nenabízela, ochutnali jsme jeho speciál Africo IPA 14°. Láká na 5,9 procenta alkoholu a poměrně výraznou hořkost - v tabulce IBU dosahuje hodnoty 55. Kořením tohoto světlého ejlu jsou africké chmely, díky nimž má i těžší citrusovou vůni. Chuť je naproti tomu lehčí a plná, svěží ovocitost se v ní prolíná se znatelnou chmelovou hořkostí, která v ústech rezonuje i dlouho po napití.
Africo korunuje velmi dobrá pitelnost a rozjasňuje mysl těm, kdo už kvůli všem těm trendy stylům zapomněli, jaké pocity dokáže vyvolat správný India Pale Ale. •
Pivovar Dejf 2. května 390, Studénka Sládek: David Hanzelka