Podle studie, jejímiž respondenty byli vedoucí pracovníci IT oddělení, dochází v současnosti v organizacích po celém světě k boomu mobility pracovního prostředí jakožto nástroje pro zajištění dalších inovací v byznysu.
Foto: Profimedia.cz
Citrix Global Workshifting Index, který byl uveřejněn právě dnes, ukazuje, že 93 procent organizací plánuje do konce roku 2013 implementovat nástroje pro zajištění mobilních pracovišť, což představuje značný nárůst v porovnání s aktuální hodnotou tohoto ukazatele ve výši 37 %.
O mobilním pracovním stylu lze mluvit ve chvíli, kdy mají zaměstnanci přístup k takovému pracovnímu prostředí a technologiím, které jim umožňují zůstat produktivní i ve chvílích, kdy se nacházejí mimo svou kancelář. Využívají k tomu připojení k internetu pomocí bezdrátových sítí v okolí nebo datového tarifu mobilního operátora. Při práci často používají svá vlastní zařízení, ale jejich produktivita je stejná nebo vyšší, jako kdyby pracovali ve své kanceláři. V této souvislosti se o tzv. „workshiftingu“ hovoří ve chvíli, kdy je možné práci rozdělit tak, aby ji mohli zaměstnanci provádět na více místech, v zásadě v libovolném čase a s využitím různých zdrojů.
Respondenti výzkumu potvrdili, že si organizace uvědomují přínosy zavedení mobility práce i výhody workshiftingu, mezi něž patří zvýšení produktivity a flexibility byznysu. Z pohledu jednotlivých uživatelů lze nejčastěji hovořit o nárůstu svobody, mobility a odstranění překážek k výkonu povolání. Celá řada podniků upravuje své pracovní prostředí a umožňuje workshifting, aby tak dosáhly snížení nákladů, poskytly větší pracovní flexibilitu a zlepšily podmínky pro mobilní pracovní sílu.
Workshifting přináší výhody organizaci i zaměstnancům
Organizace si uvědomují, že dát svým zaměstnancům možnost pracovat z libovolného místa může být výhodné pro obě strany. Organizace bude profitovat z toho, že zvýší produktivitu svého byznysu a dosáhnou nižších nákladů, zatímco její zaměstnanci ocení flexibilní možnost volby času a místa pro svou práci. Podle vedoucích IT pracovníků patří mezi výhody workshiftingu následující skutečnosti:
Zaměstnanci ocení flexibilitu volby ideálního času, místa a zařízení pro svou práci. 71 procent respondentů naznačilo, že začínají používat mobilní technologie k tomu, aby umožnili svým lidem pracovat odkudkoliv, a 63 % dovoluje zaměstnancům pracovat z domu, když je to potřeba.
Nabídnout lidem nerušený přístup k desktopům a aplikacím i při narušení běhu byznysu, ať už je jakéhokoliv původu. 94 % IT profesionálů na seniorských pozicích souhlasilo v rámci průzkumu s tím, že udržení kontinuity byznysu je jedním z nejdůležitějších faktorů. Přes 93 % respondentů uvedlo, že vhodným nástrojem pro zajištění mobility pracovní síly je virtualizace desktopů.
Snížení nákladů souvisí s redukcí nutnosti pronájmu stále rozsáhlejších kancelářských prostor a prostředků vynaložených na cestovní náklady. Zdrojem úspor je také vyšší produktivita kvalifikované práce, která je u dnešních podniků jedním z nejdražších vstupů. Výsledkem může být podle 45 % účastníků výzkumu snížení nákladů na lidské zdroje, 39 % uvedlo vyšší schopnost pracovat se zaměstnanci z nízkonákladových regionů, 38 procent zmínilo snížení nákladů na pronájem kancelářských prostor a 26 ze 100 respondentů přikládá důležitost i pozitivním efektům z hlediska trvale udržitelného rozvoje.
Přilákání a udržení nejlepších zaměstnanců prostřednictvím flexibility práce, teleworkingu a možnosti volby alternativního pracoviště. 51 procent vedoucích pracovníků IT oddělení naznačilo, že jim mobilita práce pomáhá udržet nejlepší talenty ve firmě. Téměř polovina respondentů rovněž zmínila fakt, že nástroje pro mobilní práci umožňují zasáhnout větší množství kvalitních pracovníků díky možnosti spolupráce s outsourcingovými partnery, kontraktory, konzultanty či brigádníky.
Primární technologií pro mobilitu práce je virtualizace desktopů
Klíčovou technologií pro rozvoj mobilního pracovního stylu je jednoznačně virtualizace desktopů – o jejím významu svědčí také to, že ji do své infrastruktury plánuje do konce roku 2013 implementovat celých 91 % oslovených společností. Asi 57 procent z podniků, které plánují virtualizaci desktopů, chce navíc přikročit k interní politice umožňující libovolný workshifting. Virtualizace desktopů organizacím umožňuje přístup k úplným desktopům, aplikacím i podnikovým datům bez ohledu na to, kde se právě nacházejí. Nezáleží ani na tom, v jaké denní době práce probíhá nebo z jakého zařízení na svůj desktop přistupují. Příjemným bonusem jsou dále bezpečnostní aspekty virtualizace desktopů – tato technologie totiž zajišťuje, že jsou cenná data pocházející z organizace chráněna před zneužitím, a to tak, aby nedocházelo k porušování bezpečnostních nařízení či standardů. Podle výsledků výzkumu chce až 92 % organizací přikročit k virtualizaci desktopů také z důvodu informační bezpečnosti. Lidé mohou v neposlední řadě těžit z výhod pramenících z online setkání a sdílení souborů, což jim umožní efektivní kooperaci bez ohledu na aktuální místo pobytu.
“Mobilní pracovní styl přináší organizacím možnost zvýšení produktivity a obratnosti celého byznysu, neboť umožní zaměstnancům dosahovat vyšší flexibility při práci – mohou totiž přesunout své pracovní aktivity na takové místo a čas, kde to pro ně bude výhodné. Věříme, že mobilita je jedním z klíčů k úspěchu v současném světě - jde o IT strategii, která se v blízké budoucnosti stane hlavním proudem. Organizace po celém světě k ní přecházejí z tradičních pracovních prostředí, neboť si začínají uvědomovat úspory pramenící z omezení nutnosti cestovat či provozovat rozsáhlé kanceláře,“ komentuje Mick Hollison, vicepresident oddělení Marketingu & Strategie ve společnosti Citrix.