Úspěšné firmy by měly řádně odvádět daně, říká zakladatel a spolumajitel drogistické sítě Rossmann Dirk Rossmann
Od podnikatele, který je s majetkem 1,9 miliardy dolarů podle časopisu Forbes číslem 792 na seznamu světových miliardářů, by člověk nečekal, že bude chovat obdiv a úctu k lidem, které u nás máme pomalu za kulturní inventář. Dirk Rossmann, spolumajitel a zakladatel drogistické sítě, která nese jeho příjmení, ale na nedávných oslavách dvacetiletého působení firmy v Česku narazil na Karla Gotta. A tento zážitek byl pro něj silný ještě druhý den. „Moc hezky jsem si s ním popovídal. Je to pro mě opravdová legenda,“ přiznal většinový vlastník drogistického impéria.
* Jak si vedou pobočky Rossmanna v Česku a kam jste za těch dvacet let došli?
Česko nepatří mezi naše ekonomicky nejúspěšnější země. Nevykazujme žádný zisk, na druhé straně nemáme ani výrazné ztráty. Přestáli jsme krizi v managementu. Velký úspěch to není, což nevylučuje, že ještě přijde. Lidsky to ale vidím úplně jinak. Máme tady 118 obchodů a výborné zaměstnance. Také atmosféra mezi Čechy a Němci se zlepšila.
* Kromě Německa působíte v pěti zemích, které na první pohled nedávají dohromady žádný logický celek. Proč nemáte pobočky třeba na Slovensku, ale pustili jste se do exotické Albánie?
Nejsme na světě sami. V drogistickém a potravinářském byznysu je velká konkurence a já bych nechtěl pořád soupeřit s dm. Také musíme brát ohledy na spolumajitele, kterým je hongkongská firma A. S. Watson. A ta je hojně zastoupena třeba na Ukrajině. Některé pobočky pak vznikají dílem náhody. To je případ Albánie. Rossmann vlastní pětinu bundesligového klubu Hannover 96, kde působil Altin Lala, což je v Albánii národní hrdina. A když v Německu skončil, zavolal mi, že shání práci. Nakonec z toho byl úspěch. V Albánii máme obrat sice jen deset milionů eur, ale velmi pěkné zisky.
* Jak vycházíte se spolumajitelem z Hongkongu, který drží čtyřicet procent Rossmanna?
Velmi dobře, řekl bych kolegiálně a rozumně. My máme v Německu většinu a operativní byznys je na nás. Číňané jsou nám vděční, že jim svými zkušenostmi pomáháme na evropských trzích i tam, kde značka Rossmann samostatně nefunguje. A samozřejmě sledují investice. My chceme jen v Evropě letos utratit přes dvě stě milionů eur. Polovinu zisku vždy necháváme ve firmě, takže jsme finančně velmi soběstační. Celý koncern má 45procentní podíl vlastního kapitálu a nevykazuje žádné čisté zadlužení.
* Kam investice směřují?
Především do obchodů. Letos chceme otevřít v Evropě 320 poboček, to je prakticky každý den jedna. Z toho 150 v Polsku, které je pro nás po Německu nejdůležitějším trhem.
* Jak silná je pro vás konkurence diskontních řetězců a supermarketů, kde se prodává čím dál víc drogistického zboží?
Samozřejmě jde o významnou konkurenci, ale přizpůsobujeme se i my. Můj dědeček si v roce 1909 otevřel v Hannoveru drogerii, kde také prodával čokoládu, žvýkačky nebo víno. Rossmann asi nikdy nebude nabízet klasické potraviny, ale svůj sortiment neustále rozšiřujeme. Prodáváme papírenské zboží a hračky. A také biopotraviny, které ale nefungují všude. Záleží to na tom, jestli lidé mají peníze. Na severu Německa se biopotraviny dobře prodávají, východ země je horší.
* Více sortimentu ale vyžaduje hledat stále větší prostory…
V Německu už tři roky otevíráme jen pobočky s prodejní plochou nad sedm set metrů čtverečních. To je dvojnásobek průměrné české prodejny Rossmann. I proto bychom chtěli, aby nové pobočky v Česku byly větší a mohli jsme v nich nabízet více produktů. Včetně těch regionálních.
* Rossmann dává k dobrému svou sociální zodpovědnost, má projekty na pomoc Africe. Platíte rád daně?
Ano, a nejen v Německu, ale i u vás. Úspěšné firmy mají velkou zodpovědnost za celou společnost. A když vidím některé koncerny, které díky účetním trikům platí třeba jen tři procenta firemní daně, považuji to za pobuřující a nezodpovědné. Nemám pochopení pro lidi, kteří vydělávají, a státu přitom nic neodvádějí. Za takové lidi se stydím. l
O autorovi| Blahoslav Hruška, hruskab@mf.cz