Rodinné vinařství Binner posílá do našeho světa báječné nápoje s rukopisem výtečné péče
Na vinařství se předkové Christiana Binnera vrhli v poslední třetině 18. století. Ještě předtím, než přesídlili do Ammerschwihru v Alsasku, věnovali se pěstování révy kdesi na dolním toku Rýna. Jedenáct hektarů vinic, které rodina dnes vlastní, se rozkládá na nejlepších půdách v lokacích Ammerschwihr a Katzenthal.
Kaefferkopf, Schlossberg nebo Wineck, to jsou polohy Grand Crus, které dávají vynikající surovinu jako základ pro budoucí mimořádná vína, která sklep produkuje.
Katedrála pro víno Práce ve vinohradu, sklepě i obchodě je téměř výhradně rodinnou záležitostí. Kromě dvou zaměstnanců si veškeré práce rozdělili Monique, Audrey, Beatrice, Joseph a Christian Binnerovi. V souladu s rodinnou tradicí pak zúročují jedinečný dar, kterého se jejich hroznům dostává díky mimořádnému prostředí v uzavřené mikroklimatické oblasti okolo Colmaru. Nízké srážky, velké rozdíly mezi teplotou v létě a na podzim a půda prosycená stopovými prvky a minerály představují pro révu to nejlepší prostředí.
Hrozen je základem úspěchu a jeho kvalitě Binnerovi podřizují všechno. Redukují výnos, nechávají úrodu vyzrát do nejvyšších jakostí. I při dalším zpracování se drží toho, aby si víno zachovalo co nejvíce specifických znaků, které do něj půda a klima vnášejí. Aby i další život rodícího se vína měl podmínky opravdu optimální, postavili dokonce hluboké sklepení, kde je chovají jako v bavlnce. Pískovcové bloky z pohoří Vogéz – stejné, jaké byly použity na stavbu katedrály ve Štrasburku – mají zajistit stabilní teplotu v ideální výši bez použití umělého chlazení. Na dřevěné části sklepa byly vybrány nejlepší jedle z okolních lesů. Mošty se dopravují samospádem, zkrátka „domov“ budoucího vína maximálně respektuje jeho potřeby.
Binnerovi v souladu s přírodou žijí ve vlastním uzavřeném světě, ze kterého posílají do toho našeho báječná vína s rukopisem výsostné péče. A to pod zdánlivě jednoduchým heslem: „Děláme jen to, co říkáme, a říkáme pouze to, co děláme!“ S hloubavým projevem Z alsaského sklepa prozkoumáme Katz’en Bulles Auxerrois Pétillant Naturel. Uzávěr pivní korunkou značí, že v láhvi existuje jistý přetlak oxidu uhličitého, nijak však vysoký.
Slůvko „bulles“ potom potvrzuje, že jde o víno připravené jako šumivé záměrně. V našem názvosloví by byl nejbližší ekvivalent k „bulles“ patrně „semi sparkling“.
Intenzivní barva tmavého zlata dává tušit vysokou vyzrálost vína. Lehýnké zakalení pak potvrzuje způsob jeho přípravy, totiž ležení bez filtrace i na láhvi. V kytce dominuje bohatá hroznová zralost, ne nepodobná aristokratickému projevu stárnoucích šampaňských.
Objevíme v ní i nepatrné trávové valéry a lehký závan světlého ovoce.
V chuti se po počátečním náznaku cukru téměř ihned projeví atraktivní part kyselin, nikterak důrazný, ale příjemný a oživující. Ve vůni avizovaná ušlechtilost hroznového projevu je rovněž patrným vjemem chuťovým.
Nesena vytrvalým jemným perlením není natěžkaná, takže dojem neunavuje. Celý průběh chuti se nese ve svěžím duchu do samého konce.
Před závěrem rozšíří paletu stopy oříškového projevu, mírné, ovšem celek zušlechťující. Alkohol přes poměrně vysoký podíl se díky bohatosti chutí a dráždivosti perlení nijak neprojevuje, alespoň ne při rozvoji vína na patře. Přes mohutné ataky chutí je doušek do samého konce příjemný, s patrnou převahou kyselin, vyváženou ovšem hroznem a oříškověmáslovou stopou. Nejde o víno k běžnému pití, jeho projev je spíše hloubavý, oslovující.
Katz’en Bulles Auxerrois Pétillant Naturel – Audrey et Christian Binner Použité odrůdy 100 % Auxerrois Školení velice šetrné vylisování, po spontánním kvašení až jedenáct měsíců na kalech ve starých dubových sudech; před uvolněním pro trh pokračuje kvašení další tři roky v lahvích se všemi rezidui pod vzduchotěsným uzavřením Alkohol 14 % Vývojový potenciál do tří let Distributor pro ČR www.k4wines.cz
O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce