Menu Zavřít

Summit EU odsoudil násilí v Halabu. Rusko prý Evropu záměrně oslabuje. Ve hře jsou další sankce

21. 10. 2016
Autor: čtk

Evropská unie podle předsedy unijních schůzek Donalda Tuska ostře odsuzuje násilí na civilistech, kterého se dopouští režim prezidenta Bašára Asada a jeho ruský spojenec v obleženém syrském městě Halab. Zároveň žádá jeho okamžité zastavení. Podle německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Francoise Hollanda si EU pro případ pokračujícího násilí nechává otevřené všechny možnosti reakce, včetně sankcí.

Strategickou debatu summitu o vztazích mezi EU a Ruskem plánoval Tusk na říjen už před několika měsíci. Žádali ji například Italové, kteří se zasazovali o změkčení postupu, který unie vůči Moskvě zaujala za ukrajinské krize.

Dění v Halabu ale podle německé kancléřky Merkelové náladu v unii změnilo. Bombardování města je podle EU v rozporu s principy lidskosti a je zcela nepřijatelné. Unie proto musí zvažovat všechna dostupná opatření, včetně sankcí, aby jej zastavila, byť tyto úvahy nebyly v centru čtvrteční debaty prezidentů a premiérů.

Závěrečný dokument, který vzešel z jednání šéfů států a vlád osmadvacítky, oproti původnímu návrhu už neobsahuje zmínku o cílených sankcích, ale pouze formulaci, že EU zváží v případě pokračování současných masakrů všechny dostupné možnosti.

Oslabení EU jako ruská strategie

„Soustředili jsme se na otázku, co pro nás válka v Sýrii znamená. A dali jsme jasně najevo, že uděláme, co je třeba, abychom zajistili přístup humanitární pomoci k lidem, kteří jsou v Halabu izolováni a obklíčeni,“ prohlásila Merkelová.

Přečtěte si, jaké pozice se na evropském summitu snažil hájit český premiér Sobotka:

Sobotka bude na summitu hájit zachování protiruských sankcí

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na říjnovém summitu EU v Bruselu.

Předseda unijních schůzek Tusk novinářům řekl, že v dnešní široce pojaté debatě lídři připomněli nejrůznější ruské aktivity - od narušování vzdušného prostoru přes dezinformační kampaně, kyberútoky a zasahování do politického procesu v unijních zemích až po přístup k vyšetřování katastrofy letu MH17 nad Ukrajinou. „Z těchto příkladů je jasné, že ruskou strategií je oslabení EU. Realitu hodnotíme střízlivě a nemáme iluze. Naším cílem není zvyšování napětí s Ruskem, jednoduše reagujeme na kroky, které Rusko činí,“ prohlásil.

MM25_AI

Chceme dobré vztahy a komunikaci

Podle kancléřky chce EU s Ruskem dobré vztahy a otevřené komunikační kanály, přesto ale musí dát své postoje - speciálně právě k Sýrii - jasně najevo. Merkelová své unijní partnery také informovala o středečních rozhovorech s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Berlíně.

K hlasům volajícím po ukončení bombardování a doručení humanitární pomoci civilistům do Halabu se připojil také Hollande. Nadále je podle něj nutné nechat si otevřené všechny možnosti včetně uvalení sankcí na Rusko. Na dnešním jednání k tomu ale unie nepřistoupila, uvedl prezident

Kdopak by se Ruska bál. Přečtěte, co o něm soudí přední český generál:

Generál Pavel: Rusko není rivalem pro NATO, válku nechystá

 Pochod v Moskvě u příležitosti prvního výročí vraždy opozičního politika Borise Němcova

  • Našli jste v článku chybu?