Podle předběžných závěrů nadcházejícího jednání světových lídrů v Londýně by mělo dojít ke zřízení nové mezinárodní instituce, která bude varovat před blížící se finanční krizí. Dále se materiál věnuje daňovým rájům, platům bankéřů, regulaci fondů, fiskálním stimulům a především obraně proti protekcionismu.
Český premiér Mirek Topolánek.
Autor: www.vlada.cz
„Americký ministr financí mluví o permanentní akci a nás to velice znepokojuje. Mluví o extenzivní americké stimulační kampani. Všechny tyto kroky jsou cestou do pekel,“ řekl český premiér Mirek Topolánek poslancům Evropského parlamentu minulý týden a naplno tak odkryl „jablko sváru“ mezi USA a Unií, o němž se mluví posledního půl roku. Podobné stanovisko jako Topolánek zjevně zastávají i ostatní evropští státníci (například německá kancléřka Angela Merkel), jen se vyjadřují diplomatičtěji. Jde o to, že Evropané se při „nápravě“ světové ekonomiky hodlají zaměřit především na efektivnější regulaci a chtějí se vyhnout další vlně masivních fiskálních stimulů.
Ještě minulý týden tak situace vypadala poměrně vyhroceně, ovšem dnes se spíš schyluje k tomu, že na summitu v Londýně půjdou všechny spory – alespoň navenek – stranou. To potvrdil i náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa, když dnes ráno pro Českou televizi řekl: „Pokud budou rozpory, tak se budou diskutovat v sálech, které budou uzavřeny tisku, navenek bude demonstrována jednota, všichni se budou usmívat a tvrdit: my víme, že potřebujeme jednotnou odpověď na cestu z krize.“
Mezi novináře unikly už dvě verze předběžných závěrů summitu G20 – jedna v Německu a druhá přímo v Británii. Vyplývá z nich především optimistické předsevzetí o opětovném nastartování růstu světového hospodářství už v příštím roce. Dále obsahují návrhy sankcí pro daňové ráje, pravidla pro odměňování zaměstnanců finančních institucí nebo doporučují zřízení nové mezinárodní instituce indikující riziko další krize. Materiál obdržený redakcí Financial Times hovoří o tom, že dosavadní suma asi 2 bilionů dolarů věnovaná z veřejných peněz na podporu růstu by měla celosvětově zajistit přibližně 20 milionů nových pracovních míst.
Více na Euractiv.cz.