Menu Zavřít

Sundat a nadechnout se. Češi by se mohli venku zbavit roušek už v polovině června

7. 5. 2020
Autor: ČTK/Deml Ondřej

Orientačně od poloviny června by lidé v Česku nemuseli při pobytu venku povinně nosit roušky či jinou ochranu dýchacích cest. Povinné by zůstaly v MHD, případně dalších uzavřených prostorech, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podmínkou je, že bude pokračovat příznivá situace při šíření nového typu koronaviru.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula k tomu uvedl, že rozvolnění pravidel při nošení roušek musí mít logiku a racionálně vycházet z dopadů, které má na vývoj nemoci covid-19 předchozí rušení restrikcí. Konkrétně se rozhodne podle něj příští měsíc, kdy už budou k dispozici statistická data po poslední vlně uvolnění na konci května.

Orientační termín 15. červen vychází podle ministra z doporučení epidemiologické pracovní skupiny. Může to být dříve, řekl v České televizi. Prymula zdůraznil, že je třeba systematické řešení. Nemá podle něj logiku nutit nosit roušky někoho, kdo jde sám v lese, ale nelze na druhou stranu jednat neuváženě. Ještě ve středu přitom v České televizi řekl, že by o zrušení roušek uvažoval až o prázdninách. Rouška je podle něj stále efektivní ochranou a chce je udržet. "Budeme posuzovat, jakým modelem to udržovat přes teplé měsíce. Dá se očekávat, že ve vnějším prostoru bude určité rozvolnění, ale to by mělo nastat až na prázdninové měsíce," řekl Prymula.

Obtěžuje vás nošení roušky na veřejnosti?

Nošení roušek je jedním z mimořádných opatření, které přijalo ministerstvo zdravotnictví na základě zákona o ochraně veřejného zdraví a která budou platit i po ukončení nouzového stavu. Zakrývání dýchacích cest se podle ministra osvědčilo jako účinná prevence proti šíření nákazy. Své spoluobčany tím chrání třeba i lidé, kteří mají nákazu, ale neprojevují se u nich žádné příznaky covidu-19.

bitcoin_skoleni

Zákaz pohybu na veřejnosti bez ochranných prostředků dýchacích cest platí v Česku od 19. března. Za ochranné prostředky se počítají roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály, nákrčníky či jiné prostředky, které brání šíření kapének. Výjimku mají například děti v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.

  • Našli jste v článku chybu?