Zatímco většinou to vypadá tak, že si člověk nejdřív začne vařit a až pak začne promýšlet marketing a věci kolem, Toman na to šel jinak. Hned od začátku pracoval se svou značkou Březácký Sup na všech frontách. Řeč není jen o výrazných a vkusných etiketách jeho skleněných třetinek a chytrých papírových boxech, ale třeba i registrační značce jeho auta.
Všude, kam vůz s registračkou „SUP HO TAM“ jede, tam dělá reklamu březáckému pivovaru.
„V roce 2014 jsem si začal vařit doma,“ vrací se Toman do let, kdy s pivem začínal.
Teoretické vzdělání získal na kurzu Beer Academy, praxi piloval v brněnském minipivovaru Lucky Bastard. Tím hlavním impulzem k nastartování vlastní značky bylo až stěhování z jihomoravské metropole do vinařské obce Březí a opuštění velké korporace. „Chci, aby po mně něco zůstalo,“ vysvětluje Toman, proč všechny své finanční úspory vložil do výstavby „nanopivovaru“ v garáži.
Ještě jeden impulz ovšem za vznikem značky Březácký Sup stojí. Tento rodinný byznys - děti občas pomáhají s mytím lahví, manželka je plní a etiketuje - se stal i hlavní pracovní náplní Tomanovy ženy.
S varnou o objemu pouhých 45 litrů se nedají dělat žádné velké várky, takže i když Rostislav Toman vaří během každého volna třeba i pětkrát v týdnu (popisuje, jak vyráběl u jednoho nočního finále letošního Stanley Cupu), pivovar je velmi často vyprodaný. Především nyní, v horkých měsících se kromě místních u jeho garáže zastavují i desítky turistů a cyklistů křižující vinařský region.
Březácký Sup začal fungovat loni v prosinci, zaměřuje se jen na svrchně kvašená piva a speciály. Jeho produkce čítá třeba piva Rye IPA, American IPA či tmavé dezerty jako Baltic Porter a Sweet Stout. Aktuální specialitou je i Suptopus, jenž se rodil za pomoci šampaňských kvasnic.
„Nechci vařit pivo, které chutná všem, ale které nemá vady,“ objasňuje Rostislav Toman svůj záměr.
Pozor na sedmnáctku
Základem výstavu podniku Březácký Sup je svrchně kvašená jedenáctka Blond Ale se 4,4 procenta alkoholu. Ve vůni je cítit silnou sladovost, která se promítá i v hutné a plné chuti, hořkost není nijak výrazná. Pitelnost ejlu je dobrá, jde o vhodnou poznávací cestu pro trochu odvážnější vyznavače spodně kvašených ležáků.
Otestovali jsme i polotmavý speciál Double IPA 17° s ohromnými 7,9 procenta alkoholu. V odéru se míchá citrusovost s pražeností. V ústech se nejdřív odhaluje plnost a těžkost piva, která přebíjí i ovocitou svěžest a kyselost. Zážitek korunuje velice výrazná hořkost. Pitelnost je přes vysoký alkoholový náboj velmi dobrá.
Minipivovar Březácký Sup
Hlavní 49, Březí Sládek: Rostislav Toman Nabídka: svrchně kvašená piva a speciály + ledový čaj Co doporučujeme: extrémně hořkou vlnu Double IPA Prodej piva: ve skleněných třetinkách Otevřeno: většinou v pátek, sobotu a neděli, doporučujeme sledovat facebookový profil pivovaru
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz