Kapitola LIX
Saddám zemřít nemusel * Vyloučit za sabotáž! * Policejní pomníček
Saddám zemřít nemusel
Tak už to má Saddám za sebou. A přitom stačilo tak málo… a mohl se veselit, k smutnění druhých, ještě dlouho. Jenže moc blafoval a nezdravil u křížku. Kdysi mu to ještě prošlo - v mezidobí se mohl poučit a neměl to tak daleko. Kdysi obávaný a proklínaný Muammar Kaddáfí přestal blafovat, že zbraně hromadného ničení má, a začal blafovat, že zbraně hromadného ničení nemá (protože na vyjádření jeho lásky k Západu stejně stačilo pár deka semtexu), a začal se lísat, a už je to tedy kamarád - a Bulharů si teď doma může odsoudit, kolik chce a jak chce, ať jde třeba o zdravotní sestry a přifařeného palestinského doktora. A kritizovat takto zázračně obráceného Ferdyše Pištoru, který se zařadil do šiku „mezinárodního boje s terorismem“? To si opravdu vážně - a oficiálně - jen tak někdo nedovolí! Saddám tu svou hru možná prohrál opravdu nešikovně, takřka o Prorokův fous. Stačilo u křížku zdravit, pravidelně a zřetelně, a pravděpodobně dost dlouho si mohl doma dělat, co by se mu zachtělo. Z toho plyne poučení: když dva dělají skoro totéž, je to právě jenom skoro totéž.
Vyloučit za sabotáž!
Ochotnická parta ve Strakovce se rozhodla zrušit finanční policii (FiPo) a bohužel se zdá, že se jí to fyzicky podařilo. Otázkou ovšem je, zda nebude mít FiPo tužší kořínek, než se oněm amatérům zdálo. FiPo totiž vznikla vládním usnesením, takže by měla být i stejnou formou zrušena. To se nestalo. Dokonce prý ani nelze dohledat žádný oficiální, byrokraticky řádně zúřadovatelný listinný materiál, který by cosi takového osvědčoval. Ministr financí se odvolává na doporučení policejního prezidia zrušit FiPo, prezidium se však vykrucuje, že dobrozdání (a zde skutečně šlo o přelud!) vydalo na základě politické objednávky. Důkaz kruhem. Šlendrián. Takže začínáme být v EU rozkladným elementem, pověstnou pátou kolonou. Direktiva EU totiž konstatuje nutnost existence „finanční jednotky“ nejen administrativního typu (což jest v našem případě FAÚ v resortu financí - tedy prozatím, pokud třeba nepřijde ke zrušení i tento útvar), ale i operativního typu - a to byla právě FiPo. Navíc podle rozhodnutí Rady Evropské unie musí mít každá členská země specializovanou jednotku na zajišťování výnosů z trestné činnosti (podle protokolu CARIN - Camden Asset Recovery Interagency Network). Takže jsme něco měli, ale už nemáme - a přitom nikdo neví, jak k tomu došlo! Poslyšte, může být vyloučen členský stát z EU za sabotáž?
Policejní pomníček
Státní zástupce oznámil, že policie odložila kauzu vyšetřování vraždy Františka Mrázka. Česky řečeno: vznikl další policejní „pomníček“, jak se říká neobjasněným případům. Tak skončila halasně vytrubovaná policejně-mediální kampaň, spuštěná „náhodou“ těsně před parlamentními volbami, která měla navodit dojem, jak „elitní“ jednotky případ přes všeliké „ústrky“ a „protivenství“ statečně šetřily a pátraly a už už měly pachatele na dosah. Každopádně to mělo vypadat, že mu byly tak blízko, že už věděly, že je spřízněn s jednou politickou stranou - tou, která jim „házela klacky pod nohy“ a téměř „usilovala o jejich bezžití“ prověřováním správnosti základních administrativních úkonů, jako jsou například cesťáky. Proto bylo „nezbytně nutné“ jít za poslanci (trestní řád však takový postup nezná) a tam se vybrečet a vybonzovat. Korektně řečeno, nic jiného zřejmě ani úroveň kriminálních poznatků ÚOOZ o případu nedovolovala než takový trampský pokec na parlamentní půdě za peníze daňových poplatníků. Je trapné, že od té doby až do konce roku nebyl policejní superútvar schopen získat absolutně nic, co by ho přiblížilo vyřešení vraždy - přestože ona „protivná“, se „zločinci spřízněná“ politická partaj vyklidila pole a „elitní“ útvar mohl pracovat pod více než přátelským, vstřícným a laskavým pohledem nového resortního šéfa. A dokáže-li někdo po tom všem o odložení případu napsat, že „tentokrát nevyvolává pocit mučivé beznaděje nad tím, jak policie nedokáže rozklíčovat případy, jejichž pozadí by veřejnost enormně zajímalo…“, pak lze o novináři týdeníku Respekt (Jaroslav Spurný) jen dovodit, že mu zřejmě mozek tak ztěžkl oddaností straně a vládě, že se probořil pod intelektuálně limitní hranici. Snažil se ještě zachránit slabomyslnou douškou, že policie „končí pouze s běžnými procesními úkony, jako jsou výslechy svědků, posudky, spis jde do trezoru, ale po vrahovi a jeho motivech se bude dál pátrat operativními prostředky“. U odloženého případu? Aha! Takže všechny bubliny již splaskly a mělo by dojít k řádnému vyúčtování této loňské největší policejně-mediální maškarády.