Švédské předsednictví včera kritizovalo zavedení víz pro Čechy cestující do Kanady a vyslovilo se pro reciproční opatření. Kanadský tisk mezitím nenechává na tamním kabinetu nit suchou a odsuzuje zkostnatělý azylový systém. Z Hradu se ozval prezident Klaus – prý ztrácíme státní suverenitu.
Předseda EK José Manuel Barroso
Autor: consilium.europa.eu
Některá média v uplynulých dnech informovala, že zavedení víz předcházela z kanadské strany – na rozdíl od té české – diplomatická ofenziva v jednotlivých státech Unie. Cílem prý bylo zajistit, aby nenásledovala rychlá odvetná opatření. Jak se včera ukázalo, tyto informace se pravděpodobně nezakládaly na pravdě.
O chystaných restrikcích zaměřených na české občany totiž nevědělo (což včera potvrdil švédský premiér Fredrik Reinfeldt) ani předsedající Švédsko, které nyní volá po tvrdých odvetných opatřeních, nicméně upozorňuje, že první je na tahu Komise. „Jakožto předsednická země EU jsme (v takových případech) nakloněni reciprocitě. Podání návrhu ale přísluší Evropské komisi,“ uvedl švédský ministr pro přistěhovalectví Tobias Billström.
Unijní exekutiva ale s reakcí nespěchá, ostatně podle pravidel má tříměsíční lhůtu na vypracování návrhu, který může doporučit zavedení víz pro kanadské občany cestující do Unie.
„Komise celou záležitost podrobně přezkoumá a pravděpodobně v září tohoto roku vydá zprávu o vízové reciprocitě,“ odpověděl předseda EK José Manuel Barroso na dotaz české europoslankyně Zuzany Roithové. „Povedeme konzultace s českou vládou a společně budeme jednat s kanadskými úřady, abychom získali více informací o pozadí tohoto rozhodnutí a abychom mohli úspěšně prosazovat obnovení bezvízového styku,“ dodal.
Mrzutý strýc Václav se zlobí
Český prezident Václav Klaus svou reakcí na spor s Kanadou jistě žádného pozorovatele nepřekvapil. Včera konflikt využil k tomu, aby kritizoval, jak se o Češích rozhoduje v Bruselu, a ne na národní půdě.
„A je v tom právě velký rozdíl mezi Kanadou a možnostmi České republiky. Jak dobře víte, Kanada se rozhodnout může. Česká republika se rozhodnout nemůže. Za nás se musí rozhodnout Brusel,“ řekl včera prezident Václav Klaus.
Faktem ovšem zůstává, že jelikož je Česko součástí schengenského prostoru, který umožňuje našim občanům bez hraničních kontrol cestovat do dalších 24 evropských států, nemůže si už z podstaty věci samo rozhodovat o vízech pro občany třetích zemí. I kdyby to z právního hlediska možné bylo, v praxi by zavedení víz českou stranou nedávalo žádný smysl – jakýkoliv Kanaďan by k nám totiž mohl bez problémů (a bez víz) přijet z další země Schengenu.
Více na Euractiv.cz.