Menu Zavřít

SVÉHLAVÝ KARTEL

8. 10. 2001
Autor: Euro.cz

OPEC tlačí cenu vzhůru bez ohledu na globální slabost

Když zeslábne na Západě konjuktura, poptávka po ropě také zvolní a ceny této suroviny jdou dolů. Tomu ale chce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) stůj co stůj zabránit. Proto rozhodla, že od prvního září znovu (letos už potřetí) omezí svoji nabídku, což by mělo pomoci růstu cen. Západ se zlobí, neboť dražší ropa je to poslední, co jeho ospalé hospodářství nyní potřebuje. Vždyť i slovutný šéf amerického Úřadu federálních rezerv Alan Greenspan ve svých úvahách o hospodářském rozjezdu očekávaném během posledního kvartálu kalkuluje s levnější ropou. OPEC si ale myslí svoje. Od prvního září hodlá jeho deset členských zemí (bez Iráku) těžit maximálně 23,2 milionu barelů denně, o třináct procent méně než na počátku letošního roku.

Stabilně vysoké ceny?
Ministři ropného průmyslu členských zemí OPEC původně měli o omezení produkce rozhodnout na mimořádném zasedání ve Vídni začátkem srpna. Protože se ale nemohli rychle shodnout na vhodném termínu, záležitost vyří–dili během telefonní konference 25. července. „Byl zvážen účinek, který má zpomalující se tempo růstu světového hospodářství na poptávku po ropě, i relativně silný růst zásob ropy v západních zemích, praví se mimo jiné v oficiálním prohlášení OPEC. Kartelu prý jde jedině o to trh stabilizovat a uspokojovat poptávku bez cenových výkyvů. „To je v zájmu jak producentů, tak i spotřebitelů, uvádí dokument. Americký prezident George W. Bush reagoval na prohlášení OPEC slovy, že vývoj na světovém trhu energie musí být „stabilní a předvídatelný . Zároveň ale kartel varoval, aby se nepokoušel odběratelské země vydírat v období, kdy jsou ekonomicky zranitelnější. OPEC ale dává na srozuměnou, že cena jeho „ropného koše by se měla pohybovat mezi 22 až 28 dolary (tak rozhodl loni). Z toho vyplývá, že pokud se ropa těžená kartelem dostane k hornímu cenovému prahu, severomořská ropa Brent se může přehoupnout přes 30 dolarů a texaská ropa bude ještě dražší.

bitcoin_skoleni

Obavy spotřebitelů. Analytici soudí, že zhruba čtyřprocentní snížení dosavadní těžební kvóty potlačí cenu vzhůru. Liší se – jako obvykle – v názoru na to, do jaké míry. „OPEC riskuje, že v politice kvót přestřelí, ceny prudce vylétnou a globální ekonomika se ocitne v ještě větším stresu, míní například Adam Sieminski z americké Deutsche Bank Alex Brown. „Posledně schváleným snížením kvóty OPEC předurčil velmi vysoké ceny ve čtvrtém čtvrtletí, varuje podle agentury Reuters David Johnson z hongkongské pobočky Chase JF bank. Dodává, že cena půjde nahoru nejprve o dolar a potom v souvislosti se zahájením topné sezony na severní polokouli nejméně o další dva. „Cena ropy pookřeje jenom dočasně. Nakonec se stejně prosadí mírný pokles, prohlašuje optimisticky analytik Edward Ennis z londýnské SG Securities.

Je to krátkozraké, říká Západ. Vyšší ceny jsou pro OPEC příjemné, ale jenom krátkodobě. Z dlouhodobějšího pohledu se kartelu tento postup vymstí, neboť jeho nižší produkci mohou nahradit země stojící mimo OPEC, jak uvádí londýnské Středisko globálních energetických studií. „Vysoká cena se v konečném důsledku obrátí proti producentům ropy, přidává se také hlavní ekonom společnosti BPAmoco Ian Mc Cafferty. Při nedávné prezentaci světové energetické ročenky BP připomněl, že loni ve světě poprvé po čtyřech letech mírně stoupla spotřeba uhlí. Tempo, jímž roste poptávka po energii včetně ropy, už zdaleka tolik nezávisí na dynamice světového hospodářství jako kdysi. Hrubý domácí produkt světa se loni meziročně zvýšil o 3,9 procenta a celková spotřeba energie o 2,3 procenta. To ale neznamená, že se letošní prudké oslabení hospodářské aktivity v USA a citelné zpomalení v západní Evropě na trhu s ropou neprojevilo. Mezinárodní agentura pro energii, jejímž členem je od letošního roku také Česká republika, v polovině července letos už posedmé snížila svoji předpověď letošní spotřeby ropy. Oznámila, že světová denní spotřeba ropy se zvýší jenom o 460 000 barelů na celkových zhruba 76 milionů barelů. Původní prognóza (z loňského léta) na letošek počítala s přírůstkem 1,9 milionu barelů denně. „Není pochyb o tom, že poptávka citelně zvolnila, což zasáhne celý trh s ropou, komentuje v americkém listu International Herald Tribune analytik Lawrence Eagles ze severoirské společnosti GNI Ltd. Dodává, že z velkých odběratelů ropy si jedině Čína (loni nejrychleji rostoucí odbytiště) udrží solidní tempo růstu (kolem čtyř procent).

  • Našli jste v článku chybu?