Přímé zahraničníinvestice do České republiky by se letos měly proti loňskému rokuzdvojnásobit a dosáhnout pěti miliard dolarů (asi 120 miliardkorun). Česko tak zůstane na špičce v regionu střední Evropy,uvedl dnes na 8. strategickém fóru v Senohrabech u Prahy ekonomJan Švejnar.
Investice na Slovensku by letos měly být proti Českérepublice zhruba třetinové.
Pět miliard dolarů by letos mohlo v podobě přímýchzahraničních investic přitéci také do Polska. V přepočtu naobyvatele se však Polsko na pomyslném žebříčku propadá. V Českuby měly investice na osobu letos dosáhnout 488 dolarů, naSlovensku 276 dolarů a v Maďarsku 169 dolarů, zatímco naobyvatele Polska má připadnout 131 dolarů.
„ČR je dosud centrem zahraničních investic a novou výzvou jeto udržet,“ řekl Švejnar. Díky výraznému snížení daní a takézjednodušení daňových zákonů se totiž stále oblíbenějším cílemzahraničních investorů stává Slovensko. Naposledy si jej provýstavbu velkého závodu vybraly automobilky Hyundai a Ford.
Česko se však podle Švejnara již nemůže dlouho spoléhat nalevnou pracovní sílu a mělo by se pokusit stát se centrem vědy avýzkumu. Těchto center je ve světě pouze několik, ale znamenajípro danou zemi velký rozvoj. Výroba s přidanou hodnotou se totižpřesouvá do Asie a dalších zemí s extrémně nízkou pracovní siloua díky globalizaci se stále snadněji přesouvají i služby.
Ředitel vládní agentury CzechInvest Radomil Novák již dříveuvedl, že by investice do Česka mohly počínaje letošním rokemstabilně dosahovat čtyř až pěti miliard dolarů. Výkyvy podle nějbudou způsobeny především privatizacemi.
Vláda v příštím roce plánuje prodej Českého Telecomu, zakterý by podle analytiků mohla inkasovat 52 až 57 miliard korun.Podle ministra financí Bohuslava Sobotky by měl stát na přelomuroku uskutečnit privatizaci Severočeských dolů a v poloviněpříštího roku dokončit prodej Vítkovice Steel.