Menu Zavřít

Svět hlásí oživení, Praha stabilitu

7. 2. 2005
Autor: Euro.cz

KANCELÁŘSKÉ PROSTORYČesku patří aktuálně 29. místo v žebříčku světově nejdražších kancelářských prostor. Nejvyšší nájemné se podle společnosti Cushman & Wakefield Healey & Baker udrželo loni v Praze na 270 eurech za metr čtvereční ročně.

V Praze stál loni metr čtvereční prvotřídní kancelářské plochy měsíčně zhruba 675 korun.

**KANCELÁŘSKÉ PROSTORY

Česku patří aktuálně 29. místo v žebříčku světově nejdražších kancelářských prostor. Nejvyšší nájemné se podle společnosti Cushman & Wakefield Healey & Baker udrželo loni v Praze na 270 eurech za metr čtvereční ročně.

Nájemné včetně servisních poplatků zůstalo v Česku oproti loňskému žebříčku beze změny, přesto se země v celkovém hodnocení posunula o tři příčky nahoru. „Za tento posun ale vděčíme hlavně poklesu cen v lokalitách, které se loni umístily před námi. Český trh kancelářských nemovitostí je z hlediska cen relativně stabilní,“ říká Andrew Thompson, vedoucí pronájmu kancelářských prostor tuzemské pobočky Cushman & Wakefield Healey & Baker (C&W/H&B).

Do průzkumu bylo zahrnuto 210 lokalit ve 47 zemích světa. Pozici nejdražšího „kancelářského“ města drží jako v předchozích letech Londýn, kde ceny ještě dále stoupaly. Zatímco v roce 2003 se metr čtvereční pronajímal za 1367 eur ročně, loni to bylo už 1571 eur. Britská metropole tak nechala daleko za sebou druhou Paříž s ročním nájemným 945 eur/m2 i třetí Tokio s cenou 723 eur/m2.

Skokanem roku je Hongkong, který se vyšvihl o dvanáct příček rovnou na pátou pozici (637 eur/m2 ročně). Trh komerčních prostor je zde ale již tradičně velmi nestálý, například současné ceny jsou o 42 procent nižší, než byly v rekordním roce 1997.

Celkově se poptávka po kancelářských prostorách ve světě zvýšila, jednalo se ale hlavně o atraktivní lokality. Přitom ani v těchto případech se nárůst cen nájemného nepromítl do celého trhu. „Zvýraznily se rozdíly mezi jednotlivými produkty. V kategorii ploch, které nesplňují kritéria prvotřídních kanceláří, zůstává převis nabídky nad poptávkou,“ dodává Thompson.

bitcoin_skoleni

České metropoli přinesl rok 2004 řadu nových kvalitních prostor, například holešovický Lighthouse s plochou 27 tisíc metrů čtverečních. Na druhé straně podle Zbyňka Passera z developerské společnosti Passerinvest na domácí trh stále přichází velké množství „spekulativních“ budov, z nichž řada má problémy s obsazováním. Passer očekává, že letos bude tento vývoj pokračovat a kancelářských prostor opět mírně přibude.

Naproti tomu se nezdá, že by poptávka dostala výraznější impulz. Tím měl být vstup Česka do Unie, nicméně k masivnějšímu přemísťování nadnárodních společností do středoevropského regionu zatím nedošlo. Patrick Morrissey, ředitel společnosti CB Richard Ellis, ale dodává, že nadnárodní korporace do střední a východní Evropy cestu najdou: „Tyto trhy budou přitahovat společnosti, jejichž zájem je zaměřen společně se snížením nákladů také na kvalitu.“

  • Našli jste v článku chybu?