Menu Zavřít

SVĚT PŘEPADLA FÚZOVÁ HOREČKA

27. 8. 2001
Autor: Euro.cz

F a r m a c e u t i c k ý     p r ů m y s l

Řada velkých chemických společností se v letošním roce rozhodla spojit své farmaceutické aktivity s cílem vytvořit společnou marketingovou strategii a v neposlední řadě výrazně snížit výrobní náklady a zvýšit vlastní prosperitu.

Mnohé světové farmaceutické firmy musely v posledních letech přistoupit k restrukturalizaci, která buď přinesla - nebo alespoň měla přinést - v prvé řadě snížení výrobních nákladů, zejména ve výzkumu a vývoji, ale také novou tržní strategii. Některé z nich se v této souvislosti rozhodly také k fúzím, které by podle jejich názoru mohly vyřešit mnohé problémy. K jednáním přistoupily během letošního roku firmy švýcarské, francouzské i německé.

Fúze rovných

Zpráva o připravované největší farmaceu-tické fúzi v Evropě přišla v minulých dnech ze Stockholmu. Uvažují o ní britská farmaceutická společnost Zeneca a švédská Astra. Spojená společnost AstraZeneca s tržní hodnotou kolem 67 miliard USD se dostane do první ligy světových výrobců léků. Podle názoru odborníků to bude „fúze rovných . Do čela společnosti usednou jako předseda správní rady Švéd Percy Barnevik a na post generálního ředitele Brit Tom McKillop.

Nová společnost bude kombinací toho nejlepšího z obou společností. Odborníci jí předpovídají úspěšnou budoucnost.

Samotná fúze se uskuteční formou výměny akcií. Akcionáři Zeneca budou vlastnit 53,5 procenta akcií nové společnosti a vlastníci Astry zbytek. Do tří let by se mělo na nákladech ušetřit 1,1 miliardy USD. V rámci restrukturalizace má být zrušeno šest tisíc pracovních míst, to je téměř deset procent pracovníků obou firem.

Spojení švédské a britské firmy je vyvrcholením vlny fúzí evropských výrobců léčiv. Skončila tak léta spekulací o budoucnosti obou firem, které jsou samostatně příliš malé na to, aby dlouhodobě v rychle se konsolidujícím odvětví přežily.

AstraZeneca bude svými tržbami kolem 11,5 miliardy USD třetí největší farmaceu-tickou firmou v Evropě za švýcarskou Novartis a skupinou Aventis, která vznikne ze spojení Hoechst a Rhone-Poulenc. Před ní v celosvětovém měřítku pak bude trojka amerických firem, z nichž největší Merck má roční obrat téměř 24 miliard USD. Podle odborníků bude spojená společnost schopna vyčlenit na výzkum a vývoj nových produktů investice ve výši téměř dvě miliardy USD ročně.

Dvě francouzské

Francouzské farmaceutické firmy Sanofi a Synthelabo, které jsou dvojkou a trojkou v zemi co do velikosti své produkce a tržeb, oznámily vzájemnou fúzi na začátku prosince. Dohodly se o tom jejich mateřské společnosti Elf Aquitaine a L Oréal. Spojením vznikne subjekt s tržní kapitalizací kolem 165 miliard franků (29,5 miliardy USD). Transakce proběhne rovněž výměnou akcií, a to v poměru třináct akcií Sanofi za deset akcií Synthelabo. Poté bude mít Elf Aquitaine, která dnes vlastní 54,4 procenta firmy Sanofi, 35,2 procenta akcií nově spojené společnosti a kosmetická firma L Oréal, dosud vlastnící 56,6 procenta ve firmě Synthelabo, 19,4procentní podíl nového subjektu, který by mohl dosahovat ročního obratu asi 35 miliard FRF. Zaměřit se chce na léky pro kardiovaskulární systém, na onkologická onemocnění a na léky pro interní medicínu. Fúze by měla podle odborníků do tří let posílit zisk spojené firmy zhruba o 1,3 miliardy FRF.

Také dvě švýcarské

Před několika týdny vytvořily koncern s dominantním postavením ve světovém farmaceutickém průmyslu významné švýcarské farmaceutické společnosti Clariant a Ciba. Jejich fúze se uskutečňuje výměnou akcií v hodnotě 8,5 miliardy švýcarských franků (6,2 miliardy USD). Akcionáři Clariantu obdrží za každou svou akcii 5,35 akcie nové společnosti, zatímco držitelé akcií Ciba je budou moci vyměnit v poměru 1:1.

Nově vzniklý farmaceutický subjekt ponese jméno Clariant, přičemž akcionáři původní firmy se stejným názvem v něm budou disponovat 54procentní majoritou. Spojením obou zúčastněných stran vznikne společnost se souhrnnými ročními tržbami ve výši 13,3 miliardy USD.

S fúzí přichází i restrukturalizace, jež má vést ke snižování nákladů. Obě firmy informovaly, že propustí tři tisíce zaměstnanců. Hodlají do tří let tímto způsobem uspořit více než 600 milionů švýcarských franků. Spojení dostane finální podobu formálním podepsáním dohody ještě před koncem roku.

Stále jde o úspory

I v další farmaceutické fúzi jde především o úspory a o dosažení větších zisků. Německý chemický koncern Hoechst a francouzský Rhone-Poulenc spojí své aktivity ve farmacii a agrochemii do zřejmě největší světové společnosti tohoto zaměření. O jejich spojení se veřejně hovoří prakticky už od léta, ale až začátkem prosince dostalo jasnější obrysy.

FIN25

Prvním krokem ke zmíněné fúzi bude vytvoření nové firmy Aventis se sídlem ve Štrasburku. Aventis bude mít za uplynulý rok (podle výsledků divizí obou firem) obrat kolem 20 miliard dolarů. Od nového společného subjektu se očekává, že přinese úspory ze synergických efektů až 1,2 miliardy USD a 60 procent z nich bude pocházet z farmacie.

K fúzím doprovázeným restrukturalizací vede chemické firmy (stejně jako v dalších odvětvích) pomalejší růst zisků, jehož příčinou je klesající poptávka na asijském kontinentu, ale i nižší ceny chemických, a zvláště farmaceutických produktů ve Spojených státech. Ve všech případech jde hlavně o spolupráci na nákladných výzkumných projektech.

  • Našli jste v článku chybu?