Menu Zavřít

Světlíkův svět

24. 8. 2015
Autor: Euro.cz

České vlády jakéhokoli zabarvení by měly věnovat větší péči podmínkám, jaké mají domácí podnikatelé

Jan Světlík je bezesporu průmyslníkem prvorepublikového střihu a jeho mnohaleté spory o vlastnictví strojírenského konglomerátu Vítkovice s miliardáři Davidem Beranem a Karlem Komárkem mladším na tom nemohou nic změnit, ať už má pravdu jakákoli strana. Jeho osobní angažovanost v řízení firmy, vysoká loajalita zaměstnanců i viditelné a finančně velkorysé sepětí se životem v regionu vzbuzují respekt i u toho, kdo má třeba trochu pochybností o tom, jak to doopravdy bylo, když Světlík v roce 2003 společnost spolu s Beranem a spolupracovníkem Petrem Novotným kupovali.

Čestná výjimka

Světlík, s nímž toto vydání týdeníku Euro přináší velký rozhovor, bezesporu zachránil v Ostravě investiční strojírenství produkující výrobky se slušnou přidanou hodnotou a schopné konkurovat špičkovým světovým strojírnám. A takových příběhů velkých firem v Česku není mnoho. Snad jen plzeňská Škoda. Zbytek tradičního českého strojírenství buď skončil na přelomu století úplně, nebo se fabriky staly s vládní podporou zahraničních investic součástí velkých nadnárodních koncernů. Většinou jako montovny s levnou pracovní silou bez vlastního vývoje. A výjimečně se některé, jako třeba kopřivnická Tatra, s námahou derou z propadliště dějin. Ale další nadějné příběhy v posledních letech rostou z malých garážových firem či zapomenutých a polozkrachovalých pozůstatků privatizace a jako středně velké podniky bojují se slušným úspěchem o svou velkou budoucnost.

Držme jim palce, protože právě Světlíkův případ dokazuje, jak pozitivní vliv má domácí kapitál na život lidí, v tomto případě na Ostravsku. Proměna Dolní oblasti v rekreační a zábavní zónu, podpora umění a investice do technického školství a spousta dalších aktivit za branami fabriky jsou záležitostí, které prostě vždy dělá ten, kdo žije v místě, mezi svými zaměstnanci se svou rodinou a jehož potomci tam chodí do školy. Těžko se takového přístupu lze dočkat u finančních investorů či nadnárodních korporací. Jako zcela kontrastní případ se pak nabízejí ve stejné lokalitě výsledky působení Zdeňka Bakaly, který mimochodem pochází z ne zrovna vzdálené Opavy, a tak by mohl mít k regionu také nějaký vztah.

Co se děje kolem komína

Samozřejmě ne každý kapitalista se stejnou péčí a otevřenou dlaní sleduje to, co se děje kolem jeho komína, ale Světlík v tom rozhodně není sám. A není sám ani v tom, že ne každý den je posvícení a občas to v tom byznysu neklapne, jak by mělo. Svět podnikání je světem nejistoty a to je i důvod, proč by české vlády jakéhokoli zabarvení měly věnovat větší péči podmínkám, jaké mají domácí podnikatelé, a s mnohem menší ochotou hledat nástroje podpory pro všechny ty Amazony a podobné konzumenty investičních pobídek a daňových úlev.

MM25_AI

Žel od té současné to asi nelze příliš čekat. Daňový systém se komplikuje a sociální výdobytky bobtnají bez ohledu na reálné možnosti podnikatelů a dopady na konkurenceschopnost. Chystaná novela zákoníku práce směřuje k znepružnění pracovního trhu. Dokonce kdysi zavedené hodnocení vlivu vznikající legislativy na podnikatelské prostředí dnes už nikoho valně nezajímá. Škoda.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?