Polská PKN Orlen míří do IrákuPolská rafinérská společnost PKN Orlen v těchto dnech vytváří společný podnik, který bude usilovat o kontrakty v hodnotě 100 až 150 milionů v Iráku. Firma doufá v případné získání přístupu k bohatým ropným polím v zemi.
Polská PKN Orlen míří do Iráku
Polská rafinérská společnost PKN Orlen v těchto dnech vytváří společný podnik, který bude usilovat o kontrakty v hodnotě 100 až 150 milionů v Iráku. Firma doufá v případné získání přístupu k bohatým ropným polím v zemi. Podnik, který ponese název Poilen, bude vytvořen s několika polskými a zahraničními firmami, včetně největší polské veřejně obchodované stavební společnosti Budimex. Společnost PKN Orlen rovněž prohlásila, že má zájem o privatizaci maďarské ropné a plynárenské firmy MOL, kterou prodává tamní vláda. Spolu s Maďary pak chtějí Poláci převzít podíl i v českém Unipetrolu. Vedle řady zahraničních firem projevila zájem o Unipetrol také třetí největší ropná společnost v Rusku TNK.
Americká burzovní komise vyšetřuje IBM
Americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zahájila vyšetřování účetních příjmů společnosti International Business Machines Corp. - IBM, a to za roky 2000 a 2001. Za kontrolou účetnictví stojí vyšetřování jednoho ze zákazníků divize Retail Store Solutions, který prodává elektronické pokladny a další produkty pro prodejní místa. IBM byla již několikrát v uplynulých letech kritizována investory, že neposkytuje dostatečné množství informací o svém hospodaření.
České letectvo kupuje trenažér za milion dolarů
Americká firma Environmental Tectonics Corporation dodá českému letectvu moderní letecký trenažér GYROIPT-II za asi milion dolarů. Ten bude instalován v Praze v Ústavu leteckého zdravotnictví a má simulovat letouny L-159, Z-142 a MiG-21 a vrtulník.
Ve Švédsku vzniká dřevařský gigant
Švédské dřevařské společnosti AssiDomän Timber a Mindab AB se dohodly na sloučení. Nová firma, která jejich spojením vznikne, bude s ročním obratem kolem pěti miliard švédských korun (640 milionů USD) největší na domácím a čtvrtou největší na evropském trhu.
SARS drtí Thajsko i Singapur
Smrtelné onemocnění dýchacích cest SARS zpomalí letošní hospodářský růst Thajska na 4 až 4,5 procenta. Uvedl to šéf Mezinárodního měnového fondu pro Asii a Tichomoří Alessandro Zanello. Bez negativního vlivu SARS by se thajská ekonomika letos zvýšila nejméně o pět procent. Ke snížení odhadu přiměl fond negativní dopad rozšíření choroby na cestovní ruch v zemi. Zanello odhaduje, že SARS v tomto roce zpomalí růst hrubého domácího produktu Thajska o jeden až 1,5procentního bodu. Počet turistů, kteří v květnu přijeli do Singapuru, meziročně klesl o 72 procent kvůli obavám ze smrtelné nemoci dýchacích cest SARS. Nejvíce se na poklesu podíleli turisté přijíždějící z Číny. Cestovní ruch je v Singapuru největším odvětvím služeb. Ročně přispívá do státní pokladny sumou 5,8 miliardy USD. Jde zhruba o pět procent HDP Singapuru.