Ačkoli v letošním roce měly obnovitelné zdroje dosud největší podíl na výrobě energií, Mezinárodní energetická agentura (IEA) zjistila, že situace není tak zelená, jak se může na první pohled zdát. Poptávka po elektřině byla totiž tak velká, že na ni kapacita výroby nízkouhlíkových zdrojů nestačila. To pochopitelně přinutilo mnoho bohatých ekonomik k větší závislosti na fosilních palivech.
Agentura přišla s informací, že celosvětová poptávka po uhlí, včetně výroby cementu a oceli, vzrostla v roce 2021 konkrétně o šest procent. A v tom následujícím by se mohla ještě dál zvyšovat. Ačkoliv současná hodnota nedosahuje rekordní spotřeby uhlí z let 2013 a 2014, IEA varovala, že bez politického zásahu by v příštím roce vzhledem k nastolenému tempu tato meta skutečně mohla být překonána.
Indie a Čína budou muset vysvětlovat
„Uhlí je největším zdrojem celosvětových emisí uhlíku a letošní historicky nejvyšší úroveň výroby elektřiny právě z něj je znepokojivým znamením toho, jak daleko je svět ve svém úsilí o snížení emisí směrem k čisté nule,“ sdělil Fatih Birol, výkonný ředitel IEA.
Dále doplnil, že pokud nedojde k razantním kroků, naděje na splnění klimatických cílů jsou minimální. „Bez důrazných a okamžitých opatření ze strany vlád k řešení emisí z uhlí – způsobem, který je spravedlivý, cenově dostupný a bezpečný pro ty, kterých se týká – budeme mít jen malou šanci omezit globální oteplování na 1,5 °C, pokud vůbec nějakou.“
Zpráva přichází několik týdnů po skončení klimatické konference COP26, na níž se ne všechny státy dokázaly v otázce konce spalování uhlí shodnout. Ostrý nesouhlas vyjádřila například Indie, jež místo „postupného ukončování“ požadovala jeho „postupné snižování“, nebo Írán a Čína. Bouřlivé debaty kolem Glasgowského klimatického paktu tak naznačily, že cesta k čistšímu ovzduší nebude lehká.
V USA a EU rostla spotřeba uhlí nejvíce
Po skončení rozhovorů předseda COP26 Alok Sharma prohlásil, že Indie a Čína budou muset chudým národům své postoje vysvětlit a dodal, že jejich jednání v něm zanechalo „hlubokou frustraci“. Pro deník Guardian řekl: „Jsme na cestě k tomu, aby se uhlí stalo historií. Na této dohodě můžeme stavět. Čína a Indie ale budou muset vysvětlit zemím, které jsou klimaticky zranitelné, proč udělaly to, co udělaly.“
Zpráva IEA uvádí, že Indie směřuje k tomu, aby v letošním roce zvýšila výrobu elektřiny z uhlí o 12 procent, zatímco v Číně se předpokládá nárůst využití uhelných elektráren až o procent devět - i přes prudké zpomalení v posledních měsících. V obou zemích by tak šlo o historicky nejvyšší hodnotu, a to navzdory poměrně velkému rozvoji projektů v oblasti solární a větrné energie.
Ve Spojených státech a EU se dokonce výroba elektřiny z uhlí zvedla o celých 20 procent oproti nízkým úrovním z roku 2020. Spotřeba fosilních paliv by však neměla atakovat hodnoty z dob před pandemií. Celkově se v příštím roce očekává opětovný pokles využívání uhelných elektráren, neboť poptávka po elektřině se zpomaluje a zároveň pokračuje expanze alternativních zdrojů energie z obnovitelných zdrojů.