Menu Zavřít

Firmy napříč světem rostou krize nekrize, i když pomaleji. Velké mají větší šanci na úspěch

10. 7. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Více než polovina firem ve světě podle průzkumu společnosti Piperdrive loni rostla
  • V meziročním srovnání se však zejména v případě menších podniků tempo zpomalilo, u velkých korporací aktuálně představuje riziko třeba propouštění
  • Výhledy do budoucna jsou podle podnikatelů nicméně pozitivní, strach z toho, co bude, tak mají spíše jejich zaměstnanci

Světovým firmám se po byznysové stránce loni dařilo i navzdory krizi. Podle globálního průzkumu State of sales společnosti Piperdrive rostlo 63 procent z nich. Míra meziročního posunu se však snížila, a to zejména v případě menších společností.

„Malé podniky jsou páteří globální ekonomiky, vytvářejí většinu pracovních míst a podporují hospodářský růst. Data ukazují, že pro prosperitu v dobách nejistoty je klíčové položit pevné základy úspěchu,“ komentuje Dominic Allon, generální ředitel Piperdrive, která se zabývá řízením prodejů napříč světem, a to ve spolupráci s více než sto tisíci globálních firem.

Středním a větším firmám hrozí propouštění, varuje zakladatel Supertalentu. Šťastní zaměstnanci jsou nutnost
Přečtěte si také:

Středním a větším firmám hrozí propouštění, varuje zakladatel Supertalentu. Šťastní zaměstnanci jsou nutnost

Konkurenční výhodu podle něj mohou podniky získat například zavedením robustní technologické infrastruktury, která jim pomůže zefektivnit provoz a snížit celkové náklady. „V ekonomicky náročném období se technologie stávají záchranným kruhem, který podnikům umožňuje vytrvat a posílit jejich postavení,“ dodává ředitel.

Na velikosti záleží

Studie, jež probíhala na 983 respondentech, mezi nimiž byli prodejní a marketingoví specialisté a majitelé malých, středních i velkých firem, ukazuje, že zásadní roli v otázce úspěchu momentálně hraje velikost společnosti. Malé firmy mají ve srovnání s velkými podniky o 10 procent nižší pravděpodobnost růstu příjmů, menší jsou i jejich šance na dosažení vytyčených prodejních cílů. A to konkrétně o 14 procent.

U velkých korporací je tato pravděpodobnost naopak o osm procent vyšší. I přesto se tyto nadnárodní firmy potýkají s klesajícím úspěchem svých obchodníků. Přímý dopad na byznys pociťuje více než čtvrtina z nich. Hrozbu aktuálně představují třeba snižující se rozpočty a redukce počtu zaměstnanců.

Nicméně i přes meziroční zpomalení růstu vidí valná většina respondentů vývoj optimisticky. Pozitivní je podle nich třeba fakt, že během loňska vzrostl v porovnání s předchozími roky podíl investic. Obavy o vlastní budoucnost tak zůstávají silné spíše ze strany zaměstnanců, zejména pak ve společnostech, jež zavedly rozpočtové škrty nebo snížily počet členů v jednotlivých týmech.

Propouštění gigantů

O hromadném globálním propouštění zejména ze strany technologických firem jsme informovali už začátkem roku. Jen během prvních 15 dnů zmíněné firmy propustily v průměru 1600 zaměstnanců denně, celkově v loňském roce ukončilo celkem 1058 firem pracovní poměry s více než 164 tisíci zaměstnanci, mezi kterými byl i personál gigantů, jakými jsou společnost Meta Platforms vlastnící sociální síť Facebook či internetový obchodník Amazon.

bitcoin školení listopad 24

Dík za pomoc, teď odejděte. Hromadné propouštění v technologické oblasti pokračuje, firmy doplácejí na pandemické nábory
Přečtěte si také:

Dík za pomoc, teď odejděte. Hromadné propouštění v technologické oblasti pokračuje, firmy doplácejí na pandemické nábory

Firma Jeffa Bezose začátkem ledna oznámila, že zruší zhruba 18 tisíc míst, o dalším kole pak informovala v druhé polovině března. To se týkalo devíti tisíc lidí. Kopírovala tak kroky společnosti Meta Platforms, která loni v listopadu zrušila 11 tisíc pozic, dalších 10 tisíc zaměstnanců pak propustila v první polovině tohoto roku.

Celkový počet zrušených míst napříč technologickými společnostmi od začátku roku přesáhl hodnotu 216 tisíc. Přičemž zaměstnanci odešli z téměř 840 firem. Vyplývá to z údajů serveru Layoffs.fyi, který mapuje propouštění od pandemie covidu-19.

  • Našli jste v článku chybu?