Menu Zavřít

Světové patenty z Dolní Dobrouče

22. 9. 2006
Autor: Euro.cz

Kyselina divného jména pomáhá při osteoporóze a hojení ran

Vladimír Velebný pracoval do roku 1990 patnáct let jako výzkumník na lékařské fakultě v Hradci Králové. Věnoval se výzkumu pojivových tkání cév a pokožky. Jeho poznatky přispěly k pochopení mechanismu vzniku aterosklerózy, některých onemocnění kůže a hojení ran. Dnes, když je úspěšný podnikatel, říká, že k byznysu ho přivedla potřeba vidět, že jeho práce přináší užitek. „Rád jsem dělal vědu. Štvalo mě ale, že se pořád mluvilo o spojení vědy s praxí, ale byla to jen fráze. Takže když se naskytla možnost, zkusili jsme to s kolegy sami,“ říká. V roce 1990 založili výrobní družstvo, což byl tehdy nejjednodušší způsob vstupu do podnikání. Následující rok se pak Contipro VD transformovalo na společnost s ručením omezeným.

Kuchyňský robot.

Do podnikání se Velebný pustil se svým kolegou, výzkumníkem Petrem Pinkasem, dnes technickým ředitelem a spolumajitelem holdingu Contipro Group (název je složeninou počátečních písmen anglického termínu „produkty pojivové tkáně“). Pokud někdy chtěli uplatňovat vědecké výsledky v praxi, museli si na to nejdříve vydělat. „Zvolili jsme taktiku výroby zboží, které by se třeba i s nízkou marží dobře prodávalo a nepotřebovalo složitou a drahou technologii,“ tvrdí Vladimír Velebný. Šlo o potravinové doplňky – iontové a vitaminové nápoje, které se na počátku devadesátých let dobře prodávaly ve vznikajících fitnesscentrech a daly se míchat na kuchyňském robotu za sedm tisíc korun.

Emulzor.

Tento domácký způsob podnikání měl tu výhodu, že i šéf firmy mohl dopoledne pracovat jako předseda výrobního družstva, odpoledne míchat a plnit láhve a dózy a večer rozvážet zboží. Společně s dalšími zakladateli družstva míchali vitaminové nápoje tak pilně, že si za rok mohli koupit emulzor, zařízení na výrobu kosmetiky. Nestál několik tisíc, ale přes milion. Jenže marže u kosmetických výrobků je také výrazně vyšší než na vitaminové nápoje. Postupně shromáždili další prostředky a mohli si koupit zařízení do laboratoří a na výrobu kyseliny hyalauronové. Ta je přirozenou součástí lidského těla, mimo jiné působí jako mazivo v kloubech, dává pružnost oku, zajišťuje hydrataci kůže. Využívá se jako hydratační složka v kosmetice, ale také v medicíně. Uplatňuje se v oční chirurgii nebo při uzdravování kloubů, testuje se při léčbě některých typů rakoviny, uvažuje se o jejím využití ve tkáňovém inženýrství nebo pro cílenou distribuci léčiv v organismu.

Česká kvalita.

Kyselina hyaluronová a její aplikace tvoří základ výrobního sortimentu holdingu Contipro Group dodnes. V roce 1992 Contipro uvedlo na trh kyselinu hyaluronovou v kosmetickém stupni kvality, v roce 1999 farmaceuticky čistou kyselinu a po ní kyselinu hyaluronovou pro potravinářské účely. Údaje z roku 2004 potvrzují, že Contipro Group ovládal dvě třetiny evropského a třetinu světového trhu s touto komoditou. Což je dáno tím, že moc výrobců na světě není, a také tím, že ti, kteří to dělají, to dělají na takové úrovni, že vstup nových konkurentů do oboru je velmi složitý.
Vladimír Velebný tvrdí, že když na konci devadesátých let vytvářeli prodejní síť v Jižní Koreji, přijeli tam po roce na inspekci a s potěšením zaznamenali, že top kvalitě této suroviny se tam říká: czech quality. Devětadevadesát procent produkce kyseliny jde pochopitelně na export, protože domácí poptávka neumožňuje vytvořit silnou společnost.

Spolupráce s Chemapolem.

Holding Contipro Group je tvořen mateřskou společností s ručením omezeným Contipro Group, dceřinou akciovou společností Contipro C, výrobcem surovin pro farmacii a finálních farmaceutických přípravků, a společností s ručením omezeným CPN, výrobcem surovin pro kosmetiku a výživu. V holdingu pracuje přes sto lidí a patří k významným zaměstnavatelům v regionu. Sídlí v Dolní Dobrouči, obci se dvěma a půl tisíce obyvatel nedaleko Ústí nad Orlicí. V roce 1992 tam společnost koupila objekt bývalé mlékárny, dnes už zásadně upravený rozšířený, kde v roce 1994 postavila novou výrobní linku. Na třicetimilionovou investici si potřebovala vzít úvěr, ale neměla majetek, kterým by se mohla zaručit. Proto přijala možnost, že by se za ni zaručila směnkou tehdy největší tuzemská chemická skupina. Ta si ve smlouvě vymínila, že bude inkasovat určitý podíl z každého prodaného kilogramu kyseliny hyaluronové, jejíž distribucí se bude sama zabývat. Vladimír Velebný tvrdí, že prodeje tehdy klesly pod úroveň toho, co sami dokázali ještě na starém zařízení. Toto období, které trvalo do roku 1998, bylo jediným zásadním zvratem v jinak trvale vzestupném vývoji společnosti. V současné době činí konsolidované tržby 225 milionů korun. O hospodářských výsledcích nechtěl Vladimír Velebný konkrétně hovořit. Jisté ale je, že marže ve farmaceutickém průmyslu jsou podstatně vyšší než v kosmetice. Výzkumný a vývojový tým Contipra se nyní zaměřuje mimo jiné na tkáňové inženýrství a dosáhl podle Vladimíra Velebného slibných výsledků v genové terapii. To jsou cesty, kterými by se vývoj firmy mohl v budoucnu ubírat.

bitcoin_skoleni

Hyiodine.

Sám doktor Velebný je autorem patnácti patentů, z nichž dva jsou mezinárodně chráněné. Jde o použití kyseliny hyaluronové při léčbě osteoporózy a o přípravek Hyiodine na hojení ran. Jeho základem je opět kyselina hyaluronová, která má tu výbornou vlastnost, že dokáže udržet bezprostřední okolí buněk dostatečně hydratované. Při užití přípravku Hyiodine kyselina podle Vladimíra Velebného „nasává“ vodu z okolí a podloží rány a příznivě ovlivňuje hojení. „Současné znalosti potvrzují, že je tvorba jizvy, například v místě řezu po operaci, obrazem ne dobře zorganizované tvorby pojivové tkáně. Použijeme-li na jakýkoliv kožní defekt přípravek Hyiodine, zvýšíme v tkáni množství kyseliny hyaluronové. Její vysoká hydratační funkce zajistí potřebnou vlhkost a pružnost. Kožní defekt se pak hojí, podobně jako u embrya, poměrně dokonale bez vystouplých jizev,” tvrdí.
To potvrzuje i profesor Luboš Sobotka z kliniky gerontologické a metabolické královéhradecké lékařské fakulty, kde s preparátem pracují více než tři roky. Luboš Sobotka tvrdí, že přípravkem Hyiodine například ošetřili více než stovku pacientů s těžkými diabetickými defekty. „Některým z nich se podařilo zachránit končetinu, která byla podle všech kritérií ztracena, a u všech případů bylo patrné značné zlepšení hojivých procesů,“ říká.

Za hranice.

Contipro Group vyrábí Hyiodine od roku 2004. Je to součást projektu, v jehož rámci v Dolní Dobrouči zavádějí unikátní a provozně i levnější biotechnologický způsob výroby kyseliny hyaluronové. S vývojem a výrobou kyseliny biotechnologickým způsobem začala firma před patnácti lety, kdy se ještě tato látka běžně extrahovala z kohoutích hřebínků.
Preparát Hyiodine stojí osm set až devět set korun, a i když se na jeho úhradě podílí veřejné zdravotní pojištění, doktoři se do jeho předepisování nehrnou tak, jak by si vzhledem k jeho vlastnostem asi pacienti zasloužili a jak by si pochopitelně i výrobce přál. Vladimír Velebný konstatoval, že Contipro Group nyní jedná s deseti až dvanácti distributory, kteří by preparát uplatnili na trhu v zahraničí.

  • Našli jste v článku chybu?