Celosvětový vývoz zbraní dosáhl loni největšího objemu od roku 1990. Hlavním důvodem je zvýšená poptávka zemí Blízkého východu a Asie. Vývozcem číslo jedna zůstaly Spojené státy, následované Ruskem. Největším dovozcem je Indie a po ní Saúdská Arábie. Vyplývá to z nejnovější zprávy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI), o které dnes informoval švýcarský list Tages Anzeiger.
Celosvětový prodej zbraní stoupá setrvale od roku 2004. V letech 2012 až 2016 bylo vyvezeno o 8,4 procent více zbraní než za období 2007-2011.
Největším vývozcem v letech 2012 až 2016 byly USA, které se na globálním obchodu se zbraněmi podílely 33 procenty. „USA dodávají zbraně nejméně 100 zemím - podstatně více, než kterýkoliv jiný stát,“ řekla Aude Fleurantová ze SIPRI.
Téměř polovina amerických zbrojních exportů směřuje na Blízký východ. „Navzdory klesajícím cenám ropy si země tohoto regionu objednaly i v roce 2016 více zbraní, které považují za prostředek řešení místních konfliktů,“ sdělil expert SIPRI Pieter Wezeman.
Zabíjejte, nám se to vyplatí. Pro koho je válka dobrý byznys?
Na druhém místě mezi vývozci skončilo Rusko (23 procent) a na třetím s velkým odstupem Čína (6,2 procenta). Čtvrtá se umístila Francie (6 procent) a páté Německo (5,6 procent). Těchto pět zemí dohromady ovládá téměř tři čtvrtiny trhu.
Na dovozech se nejvíc podílela Indie (13 procent) a Saúdská Arábie (8,2 procent) a Spojené arabské emiráty (4,6 procent). Dalšími nejvýznamnějšími dovozci je Čína, Alžírsko, Turecko, Austrálie, Irák, Pákistán a Vietnam. Region Blízkého východu skoupil v letech 2012 až 2016 téměř 30 procent všech zbraní. Na Asii a Oceánii připadlo 43 procent celosvětových importů. Poptávka naopak klesla v Evropě, Americe i Africe.
Podle SIPRI budou své arzenály nejspíš i v budoucnu rozšiřovat hlavně asijské státy, protože se nachází v regionech, kde chybí úmluvy o kontrole zbrojení. Podobný trend odborníci očekávají i na Blízkém východě, kde pozorují závratný růst zbrojení i u Kataru.
Čtěte o českých zbrojařích a armádě: