EY Světovým podnikatelem roku 2016 se stal Australan s polskými předky Manny Stul, zakladatel hračkářského impéria Moose Enterprise Holdings.
Necítil se příliš ve své kůži. „Moc rád vlastně do společnosti nechodím,“ uvedl Stul svou tiskovou konferenci na luxusním galavečeru v monackém Salle des Etoiles po vyhlášení výsledků soutěže EY Světový podnikatel roku 2016. Stul zvítězil kvůli svým „nezpochybnitelným podnikatelským schopnostem“, kdy dokázal z malé firmičky udělat mezinárodní společnost s obratem 600 milionů dolarů. Vyhrál i kvůli svému příběhu, kdy jako syn polských Židů přeživších holokaust vyrůstal v uprchlickém táboře v Německu a Austrálii.
Za pouhých patnáct let dokázal zvýšit tržby své firmy Moose o 7 200 procent, a udělat z ní šestou největší hračkářkou firmu v USA, která válcuje i panenku Barbie. Celých deset procent ze zisků firmy dává na charitu. A kolem sebe vidí pro podnikání obrovské možnosti. „Dnes je mnohem jednoduší uspět, protože máme větší možnosti. Máme internet, svět je mnohem propojenější, a je jednoduší získat i finance,“ řekl po vyhlášení výsledků soutěže EY Světový podnikatel roku Manny Stul.
Jeho firma prodává ve více než 80 zemích světa a počet zaměstnanců zvýšila z pouhé desítky v roce 2001 na současných více než 200. „Uspěl mezinárodně, dokáže vykouzlit úsměv na dětských tvářích a pomáhá osobně i prostřednictvím firmy potřebným,“ komentovala jeho vítězství po ceremoniálu předsedkyně nezávislé poroty a šéfka kanadského dodavatele energie Just Energy Group Rebecca MacDonald.
Stul v Monaku zvítězil v konkurenci 54 podnikatelů ze 49 zemí. Česko v soutěži reprezentoval Zdeněk Pelc, jemuž patří loděnická firma GZ Media, největší světový výrobce vinylových desek.
Stul se narodil v roce 1949 nedaleko Mnichova v uprchlickém táboře polským emigrantům, kteří prchali před komunizmem. V sedmi měsících jeho života se rodina dostala do Austrálie, kde strávila v uprchlickém táboře další tři roky, a poté bydlela ve skromných podmínkách v jednom domě se třemi dalšími rodinami. Nedokončil školu, pracoval jako stavební dělník, a z ušetřených peněz začal v roce 1973 podnikat v dárkovém byznysu; svou firmu Skansen o dvacet let později uvedl na australskou burzu za 15 milionů australských dolarů. V roce 2000 pak převzal neprosperující firmu Moose, jejíž hvězda začala strmě stoupat.
(od našeho zpravodaje z Monaka)