Vítězi s královskými korunami a kaprem
Již druhým rokem není Noc na Karlštejně jen slavnou divadelní komedií Jaroslava Vrchlického či stejně vyhlášeným filmovým muzikálem režiséra Zdeňka Podskalského. Právě jejich názvem se inspirovali pořadatelé golfového turnaje, který se hraje v okolí nejznámějšího a nejnavštěvovanějšího českého hradu a samozřejmě v noci.
Hrát golf za tmy není právě obvyklé, ovšem karlštejnský turnaj dokazuje, že to jde. Je ovšem třeba mít míčky s otvorem, do nichž se zastrčí speciální svítící tyčinka (používají ji například také potápěči). Při druhé Noci na Karlštejně pořadatelé osvětlili také odpaliště a greeny, aby se hráči snáze trefili do míčků a viděli na patování. Ovšem i tak byl souboj některých golfistů s tmou a svítícími míčky mnohem složitější, než pořadatelé očekávali.
„Nejde ani tak o sport, jako spíše o zábavu. Noční turnaje jsou zajímavým zpestřením golfové sezony a lidé se u nich skvěle pobaví, říká jeden z organizátorů Václav Kotek.
Druhého ročníku Noci na Karlštejně se v sobotu 12. srpna zúčastnilo 33 hráčů a hráček a početný doprovod. Systém soutěže dvojic, při níž se oba hráči pravidelně střídají v úderech tak dlouho, dokud míček neskončí v jamce, a navíc bez vyrovnání, tedy bez ohledu na hendikep, byl pro některé účastníky turnaje příliš tvrdým oříškem. V jednom z flightů dokonce dvě dámy zahrály na první jamce dvanáct úderů.
Pořadatelé se postarali nejen o nasvícení odpališť a greenů, ale také fairwayí, které stylově vymezovaly hořící louče. „Je to perfektní, člověk alespoň zhruba vidí, kam má hrát. Ve dne se můžete snáze trefit, ale takhle je to větší legrace, tvrdil jeden z hráčů Petr Pipek.
Ještě za světla golfisté soutěžili na první jamce v nejdelším odpalu. Pravděpodobně největší odezvu z doprovodných programů však měl trouble shot. Nestřílelo se ale jako obvykle přes překážku k vlajce, ale asi ze třiceti metrů do kádě s kapry, kteří také byli cenami pro vítěze této doplňkové soutěže. Zhruba ze čtyřiceti golfistů, kteří se o zásah kádě pokoušeli ve dvou kolech, se trefil pouze Ota Šturma. Splnilo se mu tak jeho velké přání. Již před zahájením soutěže totiž tvrdil: „Já toho kapra fakt potřebuju. Odměnou mu byla sedmikilová ryba.
Vítězi turnaje se stali mladí hráči Jaroslav Škarda mladší a Tomáš Rádl, kteří na pěti jamkách zahráli 20 ran. Po vyhlášení výsledků si vychutnávali chvíle vítězství s královskými korunami na hlavách.
Golfově nejerudovanější postavou Noci na Karlštejně byl bezesporu pětačtyřicetiletý Jaroslav Škarda, otec vítězného hráče. Kromě toho, že golf samozřejmě hraje a turnaj pořádal, je také mezinárodním golfovým rozhodčím. „Loni jsem absolvoval školu pro mezinárodní rozhodčí v St. Andrews a od té doby jsem kouzlu golfu propadl úplně. Mým cílem je k tomuto sportu přivést co největší množství lidí a především dětí. Čím větší budeme mít základnu, tím větší úspěchy pak můžeme očekávat, říká Škarda, který se s golfem poprvé pořádně potkal ve Spojených státech.
Upozorňuje, že lidé, kteří mají o golf zájem a dosud ho nehrají, se mohou na většinu turnajů přijít podívat, aniž by platili vstupné. „Dokud se bude s golfem snoubit mýtus, že je to hra jen pro uzavřenou společnost, tak na něj lidé budou pohlížet nedůvěřivě, dodává Škarda. Právě proto hodlá příští rok zorganizovat turnaj, na který se bude moci přijít podívat kdokoliv. „Bude to sice náročné pro pořadatelskou službu, aby zajistila klid při hraní, ale myslíme si, že to pro popularizaci golfu musíme udělat, je přesvědčen Jaroslav Škarda senior.