Ve stravování a pohostinství podniká stále víc firem, vloni jich bylo přes 21 tisíc, další tisíce lokálů fungují na živnostenské listy svých hospodských. Podle Asociace malých a středních podniků je v celé zemi na 40 tisíc restaurací a hospod, na jednu provozovnu připadá asi 265 obyvatel, podobně jako v Rakousku. Ale třeba v Německu je na jednu hospodu 500 lidí, v Polsku 575 a ve Velké Británii dokonce připadá na jeden podnik 780 obyvatel.
Koronavirová karanténa, v rámci které se byznys hospod smrskl na prodej přes okénko a rozvoz jídel domů, na obor tvrdě dopadá. Stravenková firma Edenred spočítala, že jen za první dva týdny od uzavření se tržby restaurací propadly o 83 procent, a je víc než pravděpodobné, že čísla za duben budou ještě dramatičtější. Vezmeme-li v úvahu, že gastrobyznys dává práci na plný úvazek více než 150 tisícům lidí a další desítky tisíc lidí si v hospodách přivydělávají, nelze se divit, že se úřady práce plní servírkami, číšníky, výčepními či kuchaři.
Podobný průběh lze očekávat v dalších segmentech, ať už jde o letectví a dopravu obecně, cestovní ruch, hoteliérství, lázeňství, nebo kongresový byznys… Konzervativní odhady počítají s tím, že o stabilní příjem přijde asi půl milionu Čechů. Ale může být i hůř. Ve Spojených státech se předminulý týden nahlásilo na úřady práce 3,3 milionu lidí, minulý týden se tento počet zdvojnásobil a ekonomové počítají s dalším posunem až k deseti milionům nově nezaměstnaných týdně. Připomeňme, že předchozí maximální hodnota tohoto ukazatele z roku 1982 dosahovala hodnoty 700 tisíc lidí.
V aktuálním vydání týdeníku Euro, které právě držíte v ruce, jsme se podívali na to, které obory jsou koronakrizí ohroženy nejvíce, kterým nová doba naopak přináší nárůst byznysu, a také jsme zanalyzovali přístup českého státu. Jeho role v nadcházejících letech významně poroste – z hlediska ekonomiky a především zásahů do běžného života nás všech. Až odezní největší vlna epidemie, bude si každý z nás muset odpovědět na jednu důležitou otázku: Kolik svobody jsme ochotni obětovat za větší míru svého bezpečí?
Přeji vám inspirativní čtení a pěkné Velikonoce, byť trochu jiné, než jsme zvyklí.
O autorovi| Ondřej Hergesell, hergesell@mf.cz