Menu Zavřít

SVOBODOVO KOLEČKO

13. 8. 2001
Autor: Euro.cz

M i n i s t e r s t v o     f i n a n c í

Mezi ministrem financí Svobodou a jeho náměstkem Hejnákem kvetl ještě donedávna čilý obchod. Hejnákova společnost COEX dávala od roku 1994 vydělávat Svobodově společnosti OMNIA peníze, které firma COEX vytahovala z likvidované společnosti OSAN. V roce 1998 Svoboda získal politickou funkci a vrátil Hejnákovi dluh: udělal ho svým náměstkem a dosadil ho do několika statutárních orgánů.

Společnost COEX, a. s., Praha získala v polovině roku 1994 výhodnou zakázku. Správce konkursní podstaty společnosti OSAN doktor Zdeněk Altner si ji totiž najal coby metodického poradce a štědře ji honoroval. Přitom právě Zdeněk Altner v ní působil jako člen představenstva od jejího vzniku v roce 1990 až do doby jmenování správcem konkursní podstaty firmy OSAN. Dalším členem představenstva COEX od jeho početí byl Miloslav Hejnák, dnešní náměstek ministra financí. Hejnák dokonce v roce 1998 představenstvu společnosti předsedal. Je pravděpodobné, že Altner s Hejnákem byli i vlastníky firmy COEX. Ověřit to však nelze, protože na sbírce listin na Krajském obchodním soudě v Praze, kde mají být uloženy zakládací listiny podnikatelských subjektů, zakládací listiny firmy COEX nejsou. Společnost tím sice porušuje zákon, ale kvůli jeho nedokonalosti jí za to nehrozí žádná sankce.

Likvidace společnosti OSAN nebyla ještě do dnešního dne ukončena a firma COEX zatím inkasovala zhruba 32 milionů korun. Za co přesně dostala tolik peněz, ale není zřejmé, neví to ani věřitelský výbor firmy OSAN.

Naopak jisté je, že ihned po získání této lukrativní zakázky si firma COEX najala firmu OMNIA daně, účetnictví, s. r. o., která v té době patřila rovným dílem duu Ivo Svoboda a Barbora Snopková. Dnešní ministr financí byl tehdy jednatelem společnosti. V roce 1998 převedli Svoboda se Snopkovou společnost na jejího syna Stanislava Kratochvíla. OMNIA byla najata společností COEX na zpracování účetnictví, a to přesto, že v podniku OSAN, na jehož likvidaci se obě firmy živily, bylo zaměstnáno přibližně deset účetních. Kolik společnost OMNIA za své služby dostávala a dostává, zatím není známo.

Zřejmě ale muselo jít o slušný výdělek, protože Ivo Svoboda se jednomu ze zakladatelů společnosti COEX, kteří si jeho firmu v roce 1994 najali, v roce 1998 královsky odměnil. Když se stal ministrem financí, jmenoval svým náměstkem jednoho ze zakladatelů a členů představenstva COEX Miloslava Hejnáka. Navíc Hejnák získal křeslo v dozorčí radě Unipetrolu, České spořitelně a České inkasní.

Jednotliví věřitelé firmy OSAN žádají soudce, aby odvolal Zdeňka Altnera a jmenoval jiného správce konkursní podstaty. Pokud se jim to podaří, bude možné též osvětlit finanční toky mezi firmami COEX a OMNIA daně, účetnictví a přesně říct, kolik bývalá firma Svobody a Snopkové ze společnosti OSAN vysála.

Liberta - Zora Euro

Svoboda se Snopkovou přišli do představenstva Liberty v dubnu 1996, velký majetkový podíl v ní získali prostřednictvím vlastní společnosti Zora Euro. O rok později se k nim připojil další středočeský sociální demokrat Ivan Havlíček, který zasedl v dozorčí radě. Havlíček však zhruba po roce z dozorčí rady odešel, neboť podle vyjádření pro deník Právo nebyl přizván ani na jedno její jednání. Už v polovině roku 1997 se výrobce dětských kočárků dostal do velmi obtížné finanční situace. Podle ČTK podnik v té době dlužil 69 milionů korun, což představovalo téměř sedmdesát procent jeho základního jmění. Podnik musel omezit výrobu - vzhledem k jeho dluhům dodavatelé odmítli podnik nadále zásobovat. A loni v lednu Liberta skončila v likvidaci. Ještě než však šla do likvidace pod odborným vedením Barbory Snopkové, stačilo bývalé vedení ze společnosti vyjmout lukrativní část a tu podle deníku MF Dnes prodat vlastní firmě Zora Euro. Společnost s ručením omezením Zora Euro v té době vlastnili rovným dílem Snopková se Svobodou. Ten byl i jedním ze dvou jednatelů firmy. Poté co Svoboda vstoupil do Zemanova vládního týmu, převzal společnost Stanislav Kratochvíl, syn Snopkové. Případem Liberty se začala zabývat policie, která na základě udání jedné z bývalých pracovnic Liberty šetří podezření z jejího možného vytunelování. Poslanec ODS Vlastimil Tlustý označil jednání Svobody a Snopkové v případu Liberty za „klasický případ tunelování .

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková komentovala loni v prosinci zprávy o možném trestním stíhání Svobody a Snopkové jako „bublinu, kterou vytvořily sdělovací prostředky .

Policejní vyšetřovatel před čtrnácti dny sdělil Barboře Snopkové za její počínání v roli likvidátorky obvinění z trestného činu porušení povinností při řízení o konkursu a vyrovnání. A před týdnem byl vyslechnut i ministr financí Ivo Svoboda.

Občanské hnutí - Arpida

Ivo Svoboda v roce 1992 spravoval finance Občanského hnutí, které jako jeden z nástupců Občanského fóra převzalo i správu loterie stíracích losů Vyhrává humanita. Výtěžek z losů byl stanovami určen pro výstavbu rehabilitačního střediska Arpida v Českých Budějovicích. Jenže Občanskému hnutí (OH) před volbami roku 1992 chyběly v kase peníze, a tak si podle jednoho ze zakladatelů Arpidy Miloslava Cibocha vzali dvanáct milionů korun právě z této společnosti. Lidovým novinám Ciboch řekl, že po urgencích OH během jednoho roku splatilo deset milionů. Necelé dva miliony korun má dlužit dodnes. V katastrofálním stavu bylo podle Lidových novin celé účetnictví OH - chyběla auta, radiostanice.

Petr Pithart nyní dokonce přiznal, že Arpidu „vodili za nos .

Svoboda vládl financím OH rok a půl a podle ČTK se brání tím, že jeho hospodaření bylo ve strašném stavu již v době, kdy jej přebíral.

Občanské hnutí změnilo časem název na Svobodní demokraté a ti se spojili s Liberální stranou národně sociální (LSNS). Tato fúze však volební úspěch nepřinesla, a proto záhy následoval rozvod. LSNS změnilo název na ČSNS a dnes jí předsedá Jan Šula. Ten řekl týdeníku EURO, že za bývalé Občanské hnutí jeho strana zaplatila přes třicet milionů korun.

ČSSD - Tax & Investment Advisers

Kauze půjčky od společnosti Tax & Investment Advisers jsme se v týdeníku EURO věnovali pravidelně (EURO 3, 5, 6, 7, 8, 10/1999), a proto pouze připomeneme, že sociální demokraté stále dluží veřejnosti vysvětlení, jak to s předvolebním úvěrem loni na jaře bylo, proč ho tak dlouho tajili a proč si půjčují peníze od krajně podezřelých subjektů. Poté, co byl prvního března zastřelen Ivan Lhotský, bude vysvětlení Svobody a Snopkové o financování strany jistě zajímat i policii.

Poslankyně ČSSD Petra Buzková při televizní diskusi s poslancem ODS Vlastimilem Tlustým přiznala, že ČSSD přijala půjčku od podezřelého subjektu.

Vzpomínání na padesátá léta

Zatím nejdál se dostala kauza Liberty. A zde ministr Ivo Svoboda také použil nejostřejší vyjádření, když komentoval obvinění své důvěrné spolupracovnice Barbory Snopkové z trestného činu porušení povinností při řízení o konkursu a vyrovnání. „Připomíná mi to metody z padesátých let, řekl k tomu ministr financí a místopředseda ČSSD Ivo Svoboda. To je závažné obvinění. Závažnější, než když o několik týdnů dříve řekl, že za vykradením bytu Snopkové vidí politický boj založený uvnitř ČSSD. Ministru Svobodovi ale asi smysl vlastních slov uniká, protože padesátá léta v kontextu vedení trestních kauz znamenala brutální zasahování vládní strany do práce policie a soudů. Místopředseda pro řízení ČSSD tedy varuje všechny občany České republiky, že jeho politická strana ovlivňuje orgány činné v trestním řízení i nezávislou soudní moc.

Miloslav Hejnák

Miloslav Hejnák (42) vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a pracoval v Ekonomickém ústavu ČSAV jako vedoucí vědecký pracovník. Podle svého oficiálního životopisu, publikovaného ministerstvem financí, začal podnikat v roce 1993, ale z obchodního rejstříku je zřejmé, že již v září 1990 byl členem představenstva akciové společnosti COEX.

bitcoin školení listopad 24

Ve společnosti COEX se spojil s JUDr. Zdeňkem Altnerem, se kterým podle internetových výpisů z obchodního rejstříku dodnes řídí společnost Capricure zabývající se chovem ovcí. Hejnák dále působil ve firmách Teltras a Metafor.

Ministr financí Ivo Svoboda jej jmenoval svým náměstkem. Na ministerstvu má Hejnák na starosti daně a cla. Posléze byl dosazen do statutárních orgánů společností, kde má stát rozhodující slovo. Zasedá v dozorčích radách České inkasní, Unipetrolu a České spořitelny.

  • Našli jste v článku chybu?